Zakupy transparentne. Te polskie marki pokazują szczegółowo, co składa się na ceny ich produktów

Dwie polskie marki - modowe Elementy i obuwniczy Balagan - wprowadziły koncepcję transparentnych zakupów. Tu dokładnie wiesz za co płacisz
Dwie polskie marki - modowe Elementy i obuwniczy Balagan - wprowadziły koncepcję transparentnych zakupów. Tu dokładnie wiesz za co płacisz Fot. instagram/ elementywear
Kiedy widzimy rzeczy od młodych projektantów, często zastanawiamy się, dlaczego ubrania podobne do tych z sieciówki, mają kilkukrotnie wyższą cenę. Dwie polskie marki - Elementy i Balagan - postanowiły stworzyć koncepcję transparentnych zakupów, dzięki której widzimy dokładnie, za co i ile płacimy.


Czym są transparentne zakupy?
Transparentne zakupy to spora innowacja na polskim rynku modowym. Dotychczas Elementy i Balagan to jedyne marki, które postawiły na taką przejrzystość ceny. Wystarczy, że w sklepie internetowym wybierzemy dowolny produkt, a pod nim pojawi się jego koszt rozłożony na czynniki pierwsze.
Pozwala to zobaczyć, jaki jest koszt poszczególnych części składowych, tworzących ostateczną cenę. Wśród nich pojawiają się: materiały i robocizna, podatki, koszty stałe, marża oraz inicjatywy społeczne. Jeśli ostatni punkt brzmi enigmatycznie, już wyjaśniam. Właściciele kolektywu część zarobionych pieniędzy systematycznie przekazują na wybrany projekt charytatywny.

– Obserwując współczesny świat, nie sposób nie zauważyć, że ludzie są świadomi i wymagają coraz większej przejrzystości - zarówno od korporacji, jak i firm czy polityków. Chcieliśmy stworzyć w modzie markę, która pozwoli na zbudowanie więzi i poczucia zaufania między producentem a konsumentem – tłumaczy Marta Garbińska-Włodarczyk, współwłaścicielka marki.
Ludzie są coraz bardziej świadomi
Marta podkreśla, że coraz więcej osób dba o detale - liczy się dla nich, kto stworzył ubrania i w jakich warunkach. Powoli odchodzi się od "fast fashion" (czyli szybkiej mody), która - owszem - jest przystępna cenowo, jednak często kryje w sobie mroczne sekrety, przede wszystkim wyzysk pracowników.
Materiały w firmie Elementy pochodzą nie tylko z kraju (jak np. wełna), a z wielu zakątków świata, w tym Holandii czy Hiszpanii. Natomiast cała produkcja odbywa się w Polsce.

– Projektujemy, ale mamy tez małą manufakturę, tak więc w dużej mierze kolekcję robimy sami. W przypadku większych zleceń współpracujemy ze szwalniami zewnętrznymi, jednak wszystkie są bardzo blisko nas, na warszawskiej Pradze – tłumaczy Marta.
Marka opiera się na trzech filarach: przejrzystości cen, transparentności produkcji oraz kapitale społecznym. Czym jest ten ostatni? Otóż właściciele firmy zyskami ze sprzedaży dzielą się z wybraną inicjatywą społeczną.


Od początku działalności wspierają przedszkole w Ghanie, założone przez Monikę Kaczmarzyk. W przyszłości marka chce też wspierać organizacje prokobiece.

– Czasem możemy zadawać sobie pytanie po co tworzyć kolejną markę modową, skoro ten rynek jest pełny. Nam udało się wykreować alternatywę dla świata szybkiej mody, a przy okazji połączyć to z robieniem czegoś dobrego, dzięki czemu stajemy się bogatsi duchowo – podsumowuje Marta.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Wypadek autokaru na Słowacji. Był tak tragiczny, że głos zabrała nawet Čaputová
0 0Ostra jazda, czyli co naprawdę z Arabią Saudyjską chce zrobić przebojowy następca tronu?

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Zapytaliśmy w TVP o "pierwszego Polaka bez wizy w USA". Odpowiedź rozwiewa złudzenia
0 0Coś tu się nie zgadza. Jak to możliwe, że Polak bez wizy poleciał 11 listopada?
0 0"Terrorysta to ktoś taki...". Sikorski przeprowadził poruszający wywiad z Adamowicz
0 0Węgiel nie będzie się palił bez pieniędzy. Bankierzy mają plan, jak zadusić brudny przemysł
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
0 0Europejskie roboty przegrały z robotami azjatyckimi. Adidas zamyka fabrykę w Europie
0 0Oprócz próśb były groźby? Klich o tym, w jaki sposób PiS miało walczyć w Senacie
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
Unum 0 0Żyjemy jakbyśmy byli nieśmiertelni. Te dane nie pozostawiają jednak złudzeń
dad:HERO 0 0Najdroższy zegarek świata został sprzedany za absurdalną kwotę. Ten, kto go kupił, ma dobre serce
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"