Ten film powinien obejrzeć każdy. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko życia Polaków sprzed stu lat

Film dokumentalny "Niepodległość" powstał w oparciu o oryginalne nagrania sprzed stu lat
Film dokumentalny "Niepodległość" powstał w oparciu o oryginalne nagrania sprzed stu lat Fot. Materiały prasowe
"Niepodległość" to niesamowity dokument pokolorowany i posklejany z archiwalnych, wcześniej niepublikowanych nagrań sprzed stu lat. Pokazuje jak Polska odzyskiwała wolność, ale ukazuje też zwykłe życie naszych rodaków. Film miał premierę 12 listopada, ale można go też obejrzeć w internecie.


Film "Niepodległość" pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice w czasie I Wojny Światowej, w czasie Wojny Polsko-Sowieckiej, w powstaniach i plebiscytach, walkę dyplomatyczną w Wersalu. Na oczach widzów, nasi przodkowie odbudowują Polskę po latach niewoli, a zwieńczeniem ich starań jest uchwalenie nowoczesnej Konstytucji Marcowej.


"Niepodległość" to także zapis ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Polacy pracują, bawią się, od nowa budują miejsce na ziemi dla siebie i swej ojczyzny. Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swych losów i historii.

Autorzy pracowali nad filmem kilka lat
To kolejny po "Powstaniu warszawskim" dokument non-fiction. Oglądając film nie do końca zdajemy sobie sprawę z ilości pracy, jaką twórcy włożyli w produkcję. Zjeździli pół Europy, by zdobyć archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie i oczywiście polskie.

– Trzeba pamiętać, że w owych czasach filmowano przede wszystkim ważne wydarzenia jak śluby, pogrzeby, koronacje – mówił reżyser filmu Krzysztof Talczewski i dodał: –Nam się udało pozyskać materiały ukazujące prostego człowieka, i na tym polega ich oryginalność.


Zebranie materiałów to dopiero początek. Później przychodzi żmudny montaż, obróbka cyfrowa i koloryzacja. – Na początku nikt nie wierzy w takie filmy – śmieje się Mirosław Bork, producent i współautor scenariusza. – Dopiero kiedy historia układa się w całość, materiały są coraz bardziej czytelne, decydenci dostrzegają w nich potencjał, a widzowie są uwiedzeni prawdą obrazów – dodaje.
W dokumencie wykorzystano nowoczesne techniki komputerowe
W filmie 80 proc. zdjęć nie było wcześniej publikowanych. To prawdziwe perełki. Co prawda nagrania pochodzą z lat 1914-1923, ale technika koloryzacji jest rodem z XXI wieku.

– Nie zatrudniliśmy setek ludzi, którzy kolorują zdjęcia klatka po klatce. Wykorzystujemy możliwości współczesnych komputerów i programistów. W każdym ujęciu wybieramy kluczowe klatki filmu, animatorzy odwzorowują poszczególne fragmenty obrazu, a potem komputer przenosi zadany kolor na kolejne fazy ruchu – mówi producent w rozmowie z naTemat.

Trudność przy produkcji sprawiała też jakość samych materiałów – czasem były znakomite, czasem średnie, a niektóre naprawdę kiepskie.

– Musieliśmy doprowadzić do stanu, w którym te materiały mogły być montowane obok siebie. A to oznacza konieczność ustabilizowania kadrów, usunięcia zadrapań, plam oraz zmiany formatu. Dopiero na tym etapie mogli włączyć się do pracy koloryści – wyjaśnia Mirosław Bork.

Ciężka praca przyniosła jednak owoce - widzowie są zachwyceni dokumentem i nie kryją wzruszenia. Jeśli przegapiliście premierę w telewizji, możecie nadrobić to seansem w internecie.
"Niepodległość" można obejrzeć do 14 listopada (środa) do godziny 22.00 w serwisie Ninateka. Ma być również dostępny przez miesiąc w serwisie ipla. Wiceminister kultury Jarosław Sellin przyznał, że planowo dokument ma trafić do kin i szkół.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"