Dzieciaki szaleją na jej punkcie. Słynna mała reporterka dzieli się przygodami ze swojej wyprawy do serca dżungli

Nela to słynna podróżniczka, która prowadzi własny program i pisze książki podróżnicze. Na rynek trafia właśnie 12 część jej bestsellerowego cyklu ''Nela i mała reporterka''
Nela to słynna podróżniczka, która prowadzi własny program i pisze książki podróżnicze. Na rynek trafia właśnie 12 część jej bestsellerowego cyklu ''Nela i mała reporterka'' Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Znają ją chyba wszystkie dzieci, a przynajmniej te, które chętnie wyprawiają się z rodzicami do księgarni. Nela, mała podróżniczka, która podbiła serca rówieśników swoimi fascynującymi przygodami na krańcach świata, właśnie wydała kolejną książkę. Na rodzimy rynek trafia dwunasta część bestsellerowego cyklu ''Nela mała reporterka''.


Od momentu, gdy skończyła pięć lat, Nela podróżuje po świecie wraz z najbliższą rodziną. Swoje przeżycia oraz odkrycia z najdalszych zakątków globu dokumentuje w książkach podróżniczych firmowanych logo National Geographic. Pisze je na podstawie notatek sporządzonych podczas swoich ekscytujących podróży.


Najnowszą książką ''Nela i wyprawa do serca dżungli'' mała reporterka zaprasza czytelników w egzotyczną podróż po tropikalnym lesie Borneo, trzeciej co do wielkości wyspy na świecie. Pod lupę dziewczynka bierze nie tylko lokalną fauną i florę, ale także tubylców, ich wierzenia w duchy dżungli oraz mrożącą krew w żyłach legendę o łowcach głów.

Nela
Fragment książki ''Nela i wyprawa do serca dżungli'', Wydawnictwo Burda Książki

W pewnym antykwariacie udało mi się znaleźć zapiski podróżnika, który opisywał swoją podróż do łowców głów, ich przesądy, wierzenia w duchy dżungli i tajemnicze moce zwierząt. Postanowiłam sprawdzić, ile z tych opowieści jest dziś prawdziwych i czy łowcy głów polują jeszcze na głowy.

Dwunasta odsłona reportażowej serii podróżniczej została przygotowana według sprawdzonego już wielokrotnie przepisu. Zamiast nieprzystępnych faktów – mnóstwo ciekawostek o dalekim lądzie. Zamiast długich ''suchych'' tekstów – napisana przystępnym językiem opowieść oprawiona przepięknymi ilustracjami i zabawnymi rysunkami.

Dzieciom, ale nie tylko Nela dalej udowadnia, że jest doskonałą przewodniczką po niesamowitych miejscach na Ziemi. Z każdej strony tej książki bije dziecięcy entuzjazm i ogromna ciekawość świata, które są zaraźliwe, co skłania nowych i stałych czytelników serii nie tylko do śledzenia dalszych losów Neli, ale też odkrywania piękna świata.
Zgodnie z tradycją kolejna pozycja w dorobku małej reporterki ma również interaktywne oblicze. Na jej stronach znajduje się mnóstwo dodatkowych treści multimedialnych poukrywanych w tajnych kodach. Wystarczy ściągnąć na telefon bezpłatną aplikację See More do ich skanowania i można bawić się w ''archeologa''.


Książka stwarza zatem okazję do świetnej zabawy połączonej z efektywną nauką, co czyni z niej bardzo wartościowy prezent dla dzieci. Z drugiej jednak strony.... choć opowiadania Neli są tworzone głównie z myślą o małych czytelnikach, to i dorośli mogą dowiedzieć się z nich czegoś interesującego. Wspólne czytanie z dzieckiem więcej niż wskazane.
Nela
Fragment książki ''Nela i wyprawa do serca dżungli'', Wydawnictwo Burda Książki

Jeżozwierz to bardzo ciekawe zwierzę. Jest roślinożercą, który musi bronić się przed drapieżnikami. Prawie ze wszystkich stron ma kolce, którymi potrafi ''strzelać''. Jest zwykle spokojny i nie szuka kłopotów, ale zaniepokojony może mocno zranić. Gdy się boi i szykuje do obrony, podnosi swoje kolce jak kurtynę i obraca się tyłem do drapieżnika.

Jeśli ktoś nigdy nie czytał reportaży Neli, może śmiało zacząć lekturę od tej książki. "Nela i wyprawa do serca dżungli'', tak jak każda książka Neli, to odrębna opowieść, która nie wymaga znajomości wcześniej wydanych tomów. Jednak, należy uważać! Bo prawdopodobieństwo sięgnięcia po poprzednie części cyklu jest jednak bardzo wysokie.

Książki Neli wciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych, zabierając w podróż do najdalszych zakątków Ziemi. Dziewczynka odwiedziła już m.in. Filipiny, Karaiby, Etiopię, Kambodżę i Chile. Nie zaszkodzi więc nadrobić tych zaległości.

Artykuł powstał we współpracy z Burda Książki