Polki mają wybór! W tej branży karierę robi się bardzo prosto - zadając pytania

Biuro wsparcia procesów kontrolnych i ryzyka departamentu wsparcia procesów technicznych - tam trzeba zadawać pytania.
Biuro wsparcia procesów kontrolnych i ryzyka departamentu wsparcia procesów technicznych - tam trzeba zadawać pytania. Fot. naTemat
Małgorzata Ślaska-Romanek jest szefem zespołu zajmującego się wsparciem procesów kontrolnych i ryzyka technologicznego w banku Citi Handlowy. Jeśli chcecie zapytać: Czyli właściwie gdzie? - bardzo słusznie, bo to właśnie umiejętność zadawania pytań sprawiła, że dzisiaj pracuje w branży z pogranicza technologii i bankowości.


Jeśli jednak liczycie na wyczerpującą odpowiedź co do szczegółów procesów i ryzyk z jakimi na co dzień ma do czynienia Małgorzata Ślaska-Romanek, możecie się zawieść. Większość kwestii z tym związanych to tajemnica bankowa. Jedyny sposób, aby mieć do niej dostęp, to złożyć CV do jej zespołu.


Jakie trzeba mieć doświadczenie, pytacie? A może jesteście dziewczynami i zastanawiacie się, o ile dłużej zajmie wam wspinanie się po stopniach tej ścieżki kariery, niż waszym kolegom? Odpowiedzi poniżej.

Osobie spoza bankowości chyba trudno wytłumaczyć, co pani robi…

Kieruję biurem, którego zadania koncentrują się wokół wsparcia procesów technologicznych w bankowości. Kontrolujemy zgodność procesów, zarówno z wewnętrznymi politykami i procedurami banku, jak również z przepisami prawa i regulacjami nadzorczymi.

Mamy dość szerokie spektrum odpowiedzialności. Monitorujemy funkcjonowanie kluczowych kontroli technologicznych, wspieramy w zakresie identyfikacji ryzyka operacyjnego, w tym ryzyka technologicznego, jego pomiaru i ograniczenia, a także w zakresie monitorowania i raportowania.


Uczestniczymy w procesie tworzenia i aktualizacji procedur technologicznych, wspieramy w zakresie zarządzania danymi, w tym czynności przetwarzania danych osobowych, zarządzania zasobami informacyjnymi, ciągłości działania i bezpieczeństwa informacji.
[b]Czyli właściwie sprawdzacie, czy na każdą ewentualność jest odpowiednia procedura, która w odpowiednim momencie odpowiednio zadziała?


Czy pani sama, na przestrzeni swojej kariery zastanawiała się, że jako kobiecie jest pani trudniej?

To nie kwestia trudności, a raczej kwestia chęci zmiany. Ja planowanie swojego rozwoju wzięłam po prostu w swoje ręce, a dzięki wsparciu przełożonych, ale także wsparciu koleżanek i kolegów, z którymi współpracuję moja praca dawała i wciąż daje mi wiele możliwości, z których po prostu korzystam.

Kilkanaście lat temu powierzono mi kierowanie pierwszym dość dużym zespołem i od tamtej pory praca menadżera sprawia mi wielką satysfakcję zawodową. Oprócz własnej determinacji, ważne jest również wsparcie otoczenia, na które trzeba być otwartym, a czasem potrafić o nie zabiegać.

Uważam, że zarówno kobiety jak i mężczyźni mają takie same możliwości i szanse, jeśli chodzi o pracę na stanowiskach związanych z IT. Po prostu trzeba chcieć coś zrobić więcej, wyjść ze strefy swojego komfortu, zaangażować się.

A co ze szklanym sufitem, który wciąż wisi nad kobietami pracującymi w bankowości czy technologii?

Pojęcia są mi oczywiście znane, ale nie z własnego doświadczenia. Coraz więcej się o tym mówi i pisze, ale osobiście nigdy nie doświadczyłam nierównego traktowania. Mogę to powiedzieć zarówno od strony pracownika, jak i menedżera zespołu, którym kieruję. Cieszę się, że mogę pracować w firmie, która równo traktuje swoich pracowników. Jest to dla mnie oczywiste, naturalne i nie wyobrażam też sobie, żeby mogło być inaczej.

Citi Handlowy udziela się w wielu inicjatywach mających na celu zwiększenie obecności kobiet w IT czy też wzmacnianie kobiecej przedsiębiorczości. Które z nich wydają się pani najbardziej wartościowe?

Uważam, że udział Citi Handlowy jako partnera w tegorocznym wydarzeniu Perspektyw “Women in Tech Summit” pokazało, jak ważną kwestią jest dla organizacji pozyskiwanie kobiet do IT.

O zaangażowaniu Citi Handlowy możemy też przeczytać na stronach portalu IT FOR SHE, gdzie do programu mentoringowego dołączyli również przedstawiciele kadry kierowniczej z działu technologii Citi Handlowy.

Angażując się w takie przedsięwzięcia firma zachęca kobiety, żeby dołączyły do zawodów technicznych, dając im jednocześnie niezbędne wsparcie. Cieszy mnie, że możemy dołożyć swoją cegiełkę w przełamywaniu stereotypów dotyczących obecności kobiet w zawodach technicznych.

Za bardzo wartościową uważam też inicjatywę Warsaw Mentoring Walk, projekt skierowany do kobiet w Citi Handlowy, które chcą odkrywać swoje możliwości i kreować rozwój swojej kariery zawodowej. Jest to dobra okazja, żeby spotkać się z ludźmi, którzy odnieśli sukces, z wyjątkowymi mentorami, by porozmawiać z nimi, wysłuchać ich rad oraz wskazówek.

Gdyby to pani miała zostać takim mentorem, jaka byłaby pani rada dla kobiet, które chcą iść podobną ścieżką kariery?

Kiedyś gdzieś przeczytałam taki cytat, który mi się spodobał i zapisałam go na kartce w kalendarzu: Sukces to drabina, po której nie sposób wspiąć się z rękami w kieszeniach. Wchodząc na tą drabinę potrzebna jest świadomość po co to robimy oraz odwaga i wiara w siebie.

Z moich obserwacji wynika, że kobiety są świetnie przygotowane, ale niepewne swoich umiejętności. To zapewne wiąże się ze stereotypem o rolach kobiet oraz z tym, że w zawodach technicznych lepiej sprawdzają się mężczyźni, a przecież w dobie rozwoju technologii coraz więcej kobiet ciekawi się tą tematyką wybierając na studia kierunki techniczne.

Nie należy też się poddawać i rezygnować z zamiarów i planów, gdy coś idzie nie po naszej myśli. Z każdej porażki trzeba wyciągać wnioski i traktować ją jako coś co ma wzmocnić, a nie zastopować w dalszych działaniach. Sukces kryje się w odpowiedniej motywacji, nieustannym dążeniu do celu i w nieodpuszczaniu.

Partnerem wywiadów "Polki mają wybór" z okazji 100. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce jest Citi Handlowy.