Historyczny moment. NASA pokazała niezwykłe zdjęcie: na Marsie jest polska flaga

Polska flaga trafiła na Marsa.
Polska flaga trafiła na Marsa. Fot. Twitter / @astronika_space
Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała zdjęcia przesłane przez bezzałogową sondę InSight. Na niektórych z nich widać polską flagę, która jest umieszczona na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika.


NASA podała, że zdjęcia zostały wykonane 9 grudnia, więc są dość świeże. Polska flaga znajduje się pośród kilku innych flag należących do państw biorących udział w projekcie: choćby Francji, Niemiec, Japonii, Kanady czy oczywiście USA.

Flaga jest widoczna na powyższym zdjęciu. Na wszelki wypadek jeszcze przybliżenie. Widać ją między flagami japońską i brytyjską:
Skąd w ogóle wzięły się na czerwonej planecie nasze barwy? W misji NASA InSight wykorzystywany jest polski mechanizm napędowy do urządzenia "Kret HP3". Zaprojektowano go w polskiej firmie Astronika. Dzięki niemu sonda wkopie się aż pięć metrów w głąb powierzchni Marsa. Nie udało się to nikomu wcześniej.

Sonda wylądowała na Marsie 26 listopada po półrocznym locie. Misja NASA InSight ma potrwać około dwóch lat. Polski mechanizm powinien rozpocząć pracę w styczniu 2019 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...