"Urodziła żywe dziecko i udusiła w reklamówce". Morderczyni noworodków pracowała w przedszkolu

27-letnia Aleksandra J. jest oskarżona o zabójstwo córki.
27-letnia Aleksandra J. jest oskarżona o zabójstwo córki. Fot. Screen z Facebooka
– U fryzjera tylko o tym się dziś mówi. Ludzie nie mogą przeżyć tego, co się stało – oburza się mieszkanka Byczyny, oddalonej o cztery kilometry od Ciecierzyna. To tu doszło do tragedii: 27-latka udusiła niemowlę, w pobliżu domu policja miała znaleźć szczątki innych jej dzieci. – Ona mówiła, że oddaje je do adopcji, a zakopywała pod domem – rozkłada ręce młoda kobieta.


Mała wieś na Opolszczyźnie – Ciecierzyn. Dom pokryty białym barankiem otaczają budynki z czerwonej cegły. Między stodołą a drzewem wykopano głęboki dół. Łopaty stoją oparte o mury. Gospodarstwo odgrodzono policyjną taśmą. Nikt – poza funkcjonariuszami i prokuratorem – nie ma tu wstępu.

– 11 grudnia rozpoczęliśmy czynności pod nadzorem prokuratury. Przez cały czas pracują tam policjanci: zabezpieczają to miejsce, wszelkie ślady, zbierają dowody – ucina asp. sztab. Dawid Gierczyk. I policja, i prokuratura na razie niewiele mówią. Za to we wsi i okolicznych miejscowościach aż huczy: ludziom w głowie się nie mieści, jak matka mogła zabić dzieci.

Udusiła w reklamówce
Ze wstępnych wyników sekcji zwłok: żywe dziecko urodziło się w domu, to była dziewczynka. 30 listopada Aleksandra J. włożyła niemowlę do plastikowej reklamówki, zawiązała ją i udusiła swoją córkę. Prokurator nie zdradza, gdzie 27-letnia kobieta ukryła zwłoki noworodka.


Miejscowi powtarzają, że miała spalić je w piecu. A później wskazać policji miejsca, w których pogrzebała swoje poprzednie dzieci – trójkę niemowląt. Zwłoki miały być w różnym stanie rozkładu. – Rok w rok aż przez trzy lata to robiła. W opiece mówiła, że oddaje dzieci od razu do adopcji, a zakopywała je pod domem – mówi nam mieszkanka okolicznej miejscowości.

Aleksandrze J. prokuratura postawiła na razie zarzut zabójstwa jednego dziecka. Śledczy przeszukują teraz teren wokół domu. – Ona mieszkała w Ciecierzynie dopiero od pięciu lat, wcześniej w rodzinnej wsi – Bogacicy. I policja tam też szuka, bo są pewne podejrzenia – słyszę.
Anita Dąbrowa-Derda
Prokuratura Rejonowa w Kluczborku

Jest prowadzone śledztwo sprawie zabójstwa jednego dziecka płci żeńskiej. Wczoraj do Sądu Rejonowego w Kluczborku został skierowany wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. I dziś sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu tej kobiety na trzy miesiące.


Ciążowy brzuch

To pracownicy opieki społecznej zauważyli ciążowy brzuch Aleksandry J. Chociaż – jak informowały media – kiedy w pracy koleżanki pytały o ciążę, wypierała się. Mówiła, że jest po prostu krągła albo chora.

– Ona najpierw twierdziła, że nie jest w żadnej ciąży, że jest taka gruba. A sąsiadom mówiła, że dzieci były zabierane do adopcji. I to samo powtarzała w opiece, że dzieci oddała już w szpitalu. Widzieli ją z brzuchem, a później dziwili się, że nie ma dziecka – mówi jedna z mieszkanek.

Pracownicy OPS z Byczyny (cztery kilometry od Ciecierzyna) sprawę przekazali policji. – Tak, to my zawiadomiliśmy policję o możliwości popełnienia przestępstwa. Na dzień dzisiejszy żadnych innych informacji nie udzielę ze względu na toczące się śledztwo – rzuca tylko Arleta Jańczak, dyrektor OSP.

Okazuje się, że rodzina Aleksandry J. nie korzystała ze świadczeń pomocy społecznej. Policja też nie bywała w ich domu. – Nie wykonywaliśmy wcześniej tam żadnych czynności – zapewnia asp. sztab. Dawid Gierczyk.

"Straszna patologia"
Aleksandra J. na facebookowym profilu zamieszcza zdjęcia z sześcioletnim blondynkiem. Wychowywała go z Dawidem W., synem byłego sołtysa., który w Ciecierzynie mieszka od urodzenia.

– Jego często nie ma, jest kierowcą tira, wyjeżdża. Dzisiaj dopiero go ściągnęli, będzie przesłuchiwany przez prokuraturę w Kluczborku. Wydawali się w miarę normalną rodziną, chociaż nie byli małżeństwem – słyszę od mieszkańca wsi.

Inny rozmówca opowiada o domu rodzinnym 27-latki. – To była straszna patologia, dziecko rodziło się za dzieckiem. Ona ma jeszcze siostry, jedna z nich mieszka we Włoszech z czwórką dzieci. Matka ją wyrzuciła z domu. Nie miała lekko. Ale to, co zrobiła jest niepojęte, nosić własne dziecko pod sercem, a potem odebrać mu życie? Dlaczego jej mężczyzna na to pozwolił? Jak można nie wiedzieć, że kobieta jest w ciąży? – zasypuje mnie pytaniami mieszkanka okolicznej wsi.

Co nią kierowało?

Mieszkańcy Ciecierzyna i okolicznych wsi nie mogą uwierzyć w to, co zrobiła Aleksandra J. Nikt nie jest w stanie tego zrozumieć, zwłaszcza, że przecież "jest 500+ i państwo pomaga, jak ma się dzieci”.

Mieszkanka Byczyny: – Mam prawie 70 lat, przeżyłam biedę, ale nie wiem, jak można zabić swoje dzieci. To zwyrodnienie tej matki! Jest termin w psychologii na to? Co kierowało tą matką? Przecież tym samotnym matkom się pomaga... Jak zabijała pozostałe dzieci, to nie było 500+, ale opieka społeczna i ludzie zawsze by pomogli.

Inna rozmówczyni dodaje oburzona: – Ona miała coś z głową. I nie wiem, dlaczego taka kobieta pracowała w przedszkolu z dziećmi. Sama mam dwójkę dzieci i nie wyobrażam sobie czegoś takiego. To jest nie do opisania...

Pracownicy przedszkola nie chcą tego komentować. Media informują, że Aleksandra J. pracowała także w świetlicy wiejskiej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ORĘDZIE GRODZKIEGO

PILNE 0 0"Nikomu nie wolno dzielić ludzi!". Podczas orędzia marszałka Grodzkiego w TVP padły mocne słowa
TYLKO W NATEMAT 0 0Tomasz Grodzki obawiał się manipulacji TVP. Tak wyglądały kulisy przygotowań do orędzia
0 0Tak wyglądało orędzie marszałka Grodzkiego. Zobacz pełne nagranie!
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO