"Nieudolny autorytaryzm". Staniszkis poszła do Moniki Olejnik i powiedziała wprost, co sądzi o PiS

Jadwiga Staniszkis ostro skrytykowała PiS w "Kropce nad i". Nazwała stan państwa "nieudolnym autorytaryzmem".
Jadwiga Staniszkis ostro skrytykowała PiS w "Kropce nad i". Nazwała stan państwa "nieudolnym autorytaryzmem". Kadr z programu "Kropka nad i"
Widać moment strachu w PiS. Widać, co się dzieje z instytucjami, co się dzieje z poszczególnymi publicznymi rolami (...), widać, że ci urzędnicy się boją. Takie manipulowanie państwem jest oznaką autorytaryzmu – powiedziała w Kropce nad i w TVN24 socjolog Jadwiga Staniszkis, która od jakiegoś czasu jest dyżurnym krytykiem Prawa i Sprawiedliwości.


Prof. Staniszkis bardzo szybko wyjaśniła, dlaczego państwo po trzech latach rządów PiS jeszcze w ogóle funkcjonuje. Jej zdaniem presja Unii Europejskiej jest bardzo silna. Socjolog oceniła, że "to jest jedyny czynnik, na jaki PiS jakoś jeszcze reaguje". Według niej objawia się to mniejszą dynamiką w destrukcyjnej działalności partii rządzącej. – Widać, że PiS i Kaczyński próbują się cofnąć, widać, że już nie ma takiego rozpędu w niszczeniu państwa – podkreśliła Staniszkis.

Jednakże gorzko podsumowała obecny stan państwa. – Jesteśmy w kraju autorytarnym, bo widać ten moment strachu, widać co się dzieje z instytucjami, co się dzieje z poszczególnymi publicznymi rolami (...), widać, że ci urzędnicy się boją. Takie manipulowanie państwem jest oznaką autorytaryzmu – stwierdziła w rozmowie z Moniką Olejnik. Dodała, że jest to nieudolny autorytaryzm.

Staniszkis uznała, że Unia Europejska, która operuje schematem Wschód-Zachód, stawia nas po stronie wschodniej. Stwierdziła, że "Zachód to są rządy prawa, podział władz, indywidualizm".

Staniszkis skomentowała też nominację Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji. – To psuje jeszcze bardziej wizerunek i jeszcze pogłębia izolację Polski. (...) To jest takie wywoływanie nacjonalizmu. To jest wszystko na takim bardzo niskim poziomie – mówiła.


Staniszkis często wyraża swoje rozczarowanie rządami "dobrej zmiany". Krytykuje zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i prezydenta Andrzeja Dudę. W jednym z wywiadów sugerowała, że obecny lokator Pałacu Prezydenckiego stanie przed Trybunałem Stanu.

W tamtej rozmowie również pojawił się wątek strachu partii rządzącej. – PiS jest naładowany strachem. Z przerażeniem patrzyłam na głosowanie w Sejmie, gdzie się mówi: naciśnij przycisk i podnieś rękę, a ci "PiS-iacy" nie podnosili rąk, żeby ludzie nie widzieli, czy są za albo żeby Kaczyński czy inni nie widzieli, że są przeciw – mówiła pod koniec lipca.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy