To jedna z najlepszych płyt 2018 roku. Legendarny magazyn wyróżnił Mazolewskiego

Wojtek Mazolewski Quintet to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów jazzowych.
Wojtek Mazolewski Quintet to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów jazzowych. Fot. materiały prasowe
“Polka” - taki tytuł nosi jedna z najlepszych jazzowych płyt 2018 roku. Album nagrany przez kwintet Wojtka Mazolewskiego znalazł się w zestawieniu pięciu płyt, które powinien przesłuchać każdy fan jazzu na świecie. A to nie jedyne wyróżnienie, jakie “Polka” otrzymała w zeszłym roku.


“Downbeat Magazine” to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych magazynów muzycznych na świecie. Wydawany od 1934 roku periodyk ma w środowisku status niemal biblijny. Trudno więc dziwić się, że pierwsze w historii pojawienie się polskiego zespołu w jego corocznym podsumowaniu odbiło się szerokim echem.

Amerykańscy krytycy zwrócili uwagę na światową edycję albumu wydanego w Polsce w 2014 roku. „Polka Worldwide Deluxe Edition”, czyli wersja płyty wzbogacona o utwory “London” oraz “Theme de Yoyo”, w międzynarodowych sklepach muzycznych zadebiutowała w sierpniu ubiegłego roku. W Polsce będzie dostępna pod koniec stycznia.
“Z przetasowania starszych i nowych utworów powstał swoisty dziennik podróżniczy, który z jednej strony dokumentuje nieopanowaną żądzę poznawania świata, a z drugiej - muzyczne mistrzostwo lidera zespołu” - czytamy na stronie “Downbeat Magazine”.

Pierwsza wersja “Polki” od momentu premiery sprzedała się w naszym kraju w nakładzie ponad 10 tys. egzemplarzy, uzyskując tym samym status platynowej płyty.

Wyróżnienie przyznane przez “Downbeat Magazine” to nie jedyne laury, jakimi światowe media dekorowały w zeszłym roku Mazolewskiego. Pochlebne recenzje „Polka Worldwide Deluxe Edition” ukazały się między innymi w brytyjskim “The Wire” czy w niemieckim “JazzThing”.


Reedycji albumu nie przeoczył również legendarny Gilles Peterson. Dziennikarz BBC Radio 6 Music zaprosił zespół do jednego ze swoich programów i zaprezentował Brytyjczykom kilka utworów z “Polki”.
Wojtek Mazolewski Quintet gra obecnie w składzie: Wojtek Mazolewski, Joanna Duda (instrumenty klawiszowe), Marek Pospieszalski (saksofon), Oskar Török (trąbka) i Qba Janicki (perkusja).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...