Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej rozpoczyna zbiórkę podpisów pod projektem rozdziału Kościoła od państwa.
Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej rozpoczyna zbiórkę podpisów pod projektem rozdziału Kościoła od państwa. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Reklama.
Petycja nazywa się "Świeckie Państwo". Podpisy mają być zbierane do 20 lutego, wtedy petycja ma zostać złożona w Sejmie. Czytamy w niej, że jej celem jest zaprzestanie finansowania lekcji religii ze środków publicznych, likwidacja Funduszu Kościelnego oraz wspólnych komisji rządowo-kościelnych i ustanowienie jednej komisji.
Padają też konkretne dane, np. taka, że lekcje religii wymagają zatrudniania ok. 30 tys. księży i katechetów, co kosztuje rocznie ok. 1,4 miliarda zł z budżetu państwa. Albo taka, że lekcje religii to ponad 800 godzin w całym cyklu nauczania – znacznie więcej niż liczba godzin przeznaczona na biologię czy geografię.

– Nie ma naszej zgody na to, żeby to Kościół pisał ustawy, wpływał na polityków mówiąc, jak mają procedować prawo. Nie może być tak, że ludzie wierzący są traktowani dużo lepiej niż osoby niewierzące – mówiła w niedzielę przed Sejmem Barbara Nowacka. Liderka Inicjatywy Polskiej zapowiedziała zbiórkę podpisów, ale też przedstawiła założenia projektu ustawy o świeckim państwie. Zapowiedziała też, że Inicjatywa chce rozpocząć szeroką dyskusję na ten ten temat.

"Celem ustawy jest wprowadzenie rzeczywistego rozdziału kościołów i związków wyznaniowych od państwa. (...) Praktyka pokazuje, że kościoły, w szczególności Kościół katolicki, wywierają realny nacisk na władze publiczne w sferze materialnej i niematerialnej. Taki stan rzeczy i takie zachowania naruszają neutralność światopoglądową państwa" – czytamy w petycji.

W projekcie ustawy, który można znaleźć tutaj, znajduje się np. taki zapis: "Publiczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą udostępniać bezpłatnie sale kościołom i związkom wyznaniowym na naukę religii w ramach zajęć pozalekcyjnych".
O uczęszczaniu na lekcje religii mieliby decydować rodzice. A organizacja nauki religii – jak czytamy – "w szczególności wynagrodzenie osób nauczających religię", nie mogłyby być finansowane ze środków publicznych.
– Inicjatywa Polska postanowiła rozpocząć dyskusję od przygotowania projektu dotyczącego pierwszego etapu rozdziału Kościoła od państwa, czyli dot. finansowania przede wszystkim religii w szkołach, ale również finansowania z budżetu państwa księży i katechetów. Fundusz Kościelny, ubezpieczenia księży to tematy, które uważamy że są tematami fundamentalnymi – mówiła przed Sejmem Nowacka, cytowana przez portal 300polityka.pl.