Znów poszła do góry. Ile wynosi płaca minimalna w 2019 roku?

Płaca minimalna znów poszła do góry.
Płaca minimalna znów poszła do góry. Fot. Julian Sojka/Agencja Gazeta
Pensje Polaków (przynajmniej części z nich) systematycznie wzrastają, co cieszy nie tylko ich, ale także gospodarkę, która ma szansę dostać większy zastrzyk gotówki. Także w rozpoczętym właśnie roku, pensje tych najmniej zarabiających poszły w górę.

W zeszłym roku, płaca minimalna wynosiła 2100 złotych, czym wielokrotnie chwalił się rząd Zjednoczonej Prawicy. Sukces odtrąbili wtedy prezydent Andrzej Duda, szef "Solidarności" Piotr Duda oraz minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Pensja dla najmniej zarabiających na umowę o pracę wzrosła wraz z rozpoczęciem 2019 roku. Wysokość podwyżki płacy minimalnej była kwestią sporu między rządem i związkami zawodowymi. Na początku rząd proponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia o 120 zł. Działacze "Solidarności" i OPZZ uważali, że taka kwota jest zbyt niska.

Ostatecznie, wysokość podwyżki ustalona na 150 złotych. Oznacza to podwyżkę pensji minimalnej brutto z 2100 zł do 2250 zł. O złotówkę zmienia się też minimalna stawka godzinowa. Zamiast 13,70 zł wynosi 14,70 zł.

A jak to wygląda w odniesieniu do tego, co osoby zarabiające stawkę minimalną zobaczą w portfelach? Praca w pełnym wymiarze godzin jest warta 1634 złote netto.

Wysokość płacy minimalnej stanowi ok. 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Średnia płaca w pierwszym kwartalne 2018 wynosi 4 622,84 zł brutto, czyli około 3 287 zł netto.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"