Znów poszła do góry. Ile wynosi płaca minimalna w 2019 roku?

Płaca minimalna znów poszła do góry.
Płaca minimalna znów poszła do góry. Fot. Julian Sojka/Agencja Gazeta
Pensje Polaków (przynajmniej części z nich) systematycznie wzrastają, co cieszy nie tylko ich, ale także gospodarkę, która ma szansę dostać większy zastrzyk gotówki. Także w rozpoczętym właśnie roku, pensje tych najmniej zarabiających poszły w górę.


W zeszłym roku, płaca minimalna wynosiła 2100 złotych, czym wielokrotnie chwalił się rząd Zjednoczonej Prawicy. Sukces odtrąbili wtedy prezydent Andrzej Duda, szef "Solidarności" Piotr Duda oraz minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Pensja dla najmniej zarabiających na umowę o pracę wzrosła wraz z rozpoczęciem 2019 roku. Wysokość podwyżki płacy minimalnej była kwestią sporu między rządem i związkami zawodowymi. Na początku rząd proponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia o 120 zł. Działacze "Solidarności" i OPZZ uważali, że taka kwota jest zbyt niska.

Ostatecznie, wysokość podwyżki ustalona na 150 złotych. Oznacza to podwyżkę pensji minimalnej brutto z 2100 zł do 2250 zł. O złotówkę zmienia się też minimalna stawka godzinowa. Zamiast 13,70 zł wynosi 14,70 zł.

A jak to wygląda w odniesieniu do tego, co osoby zarabiające stawkę minimalną zobaczą w portfelach? Praca w pełnym wymiarze godzin jest warta 1634 złote netto.

Wysokość płacy minimalnej stanowi ok. 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Średnia płaca w pierwszym kwartalne 2018 wynosi 4 622,84 zł brutto, czyli około 3 287 zł netto.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...