W 2017 roku o około pół miliona więcej niż rok wcześniej katolików regularnie uczestniczyło w mszach świętych i o ponad 300 tys. więcej przyjmowało komunię – podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Między 2016 a 2017 rokiem o 1,6 proc. wzrósł wskaźnik dominicantes, czyli Polaków uczestniczących w niedzielnej mszy.
W mediach od blisko 20 lat, w naTemat pracuję od 2016 roku jako dziennikarz i wydawca
Napisz do mnie:
rafal.badowski@natemat.pl
Także – o punkt procentowy – wzrósł wskaźnik communicantes, czyli odsetek Polaków przyjmujących komunię w trakcie niedzielnej mszy w stosunku do ogólnej liczby zobowiązanych. W 2017 r. w niedzielnej eucharystii uczestniczyło 38,3 proc. zobowiązanych katolików, a do komunii świętej przystąpiło 17 proc. – podał ISKK.
Najwyższy wskaźnik dominicantes Kościół zanotował w diecezji tarnowskiej (71,7 proc.), rzeszowskiej (64,1 proc.) i przemyskiej (59,8 proc.). Najniższy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej i łódzkiej (24,6 proc.) i w koszalińsko-kołobrzeskiej (25,6 proc.). Wskaźnik communicantes był zaś najwyższy w diecezji tarnowskiej (27,6 proc.), a najniższy w diecezji sosnowieckiej i szczecińsko-kamieńskiej (11,2 proc.)
– Sakramenty przyjmowane są w sposób masowy, niemal powszechny. Jednak punkt szczytowy instytucjonalnego rozwoju polskiego katolicyzmu mamy już za sobą. Można się spodziewać, że wraz z procesami demograficznymi podnosić się będzie średni wiek księży oraz sióstr zakonnych – skomentował ksiądz Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK.
Wynik najgorszy w historii badań Kościoła
Według poprzednich badań, opublikowanych dokładnie rok temu, wyniki uczestnictwa Polaków w niedzielnych mszach świętych były najgorsze od prawie 40 lat, czyli od początku prowadzenia badań. Liczba katolików uczestniczących we mszy św. wyniosła w 2016 roku 36,7 proc.