Jest coraz gorzej. Polska wciąż spada w prestiżowym rankingu demokracji

Polska spada coraz niżej w prestiżowym democracy index tygodnika "The Economist".
Polska spada coraz niżej w prestiżowym democracy index tygodnika "The Economist". fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Polska znalazła się w grupie krajów o "demokracji wadliwej" – wynika z rankingu prestiżowego brytyjskiego tygodnika "The Economist". Systematycznie spadamy w tym rankingu w ostatnich latach. Democracy Index obejmuje 165 krajów sklasyfikowanych według stanu demokracji.


Polska zajęła 54. miejsce. Sukcesywnie spadamy w "democracy index" z roku na rok pod władaniem "dobrej zmiany". W rankingu za 2015 rok spadliśmy o osiem miejsc w stosunku do 2014 r. z 40. na 48. miejsce. W 2016 r. Polska obsunęła się na 52. miejsce, a w 2017 roku na 53. miejsce.

W tegorocznym DI wyprzedziły nas między innymi państwa bałtyckie. "Demokracją wadliwą" charakteryzują się poza Polską także Grecja, Portugalia, Włochy i Francji. W Europie gorzej od Polski wypadły tylko Węgry i Rumunia, nie licząc Rosji i Białorusi. Najbardziej demokratycznymi krajami są według "Economista": Norwegia, Islandia, Szwecja, Nowa Zelandia i Dania. Na końcu listy znajduje się Korea Północna. Ranking opracował zespół badawczy Economist Intelligence Unit związany z tygodnikiem. Powstał na podstawie odpowiedzi na 60 pytań, które pogrupowano w pięciu kategoriach: proces wyborczy i pluralizm, prawa obywatelskie, funkcjonowanie administracji publicznej, zaangażowanie polityczne oraz kultura polityczna.

Kraje zostały podzielone na cztery grupy: demokracje pełne, demokracje wadliwe, systemy hybrydowe i reżimy autorytarne.

źródło: "The Economist"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...