Kaczyński ją podpisał, nic z niej nie zostało. Taką"deklarację" promowano po zabójstwie działacza PiS

Atak na biuro PiS w Łodzi, 2010 r. Po nim powstała tzw. Deklaracja Łódzka.
Atak na biuro PiS w Łodzi, 2010 r. Po nim powstała tzw. Deklaracja Łódzka. Fot. MARCIN STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Wielu Polaków przypomina dziś sobie, jak w 2010 roku w Łodzi zginął polityk PiS. To było zabójstwo polityczne, nikt nie miał wątpliwości. Po nim w kraju zapanowała podobna atmosfera do tej, jaką mamy teraz. Mówiono o wojnie polsko-polskiej, nawoływano do walki z językiem nienawiści, liczono na pojednanie Kaczyńskiego z Komorowskim. Właśnie wtedy powstał pewien dokument, o którym dziś mało kto pamięta. Co się z nim stało?


Tak jak teraz, tak i wtedy padały apele o zaprzestanie języka nienawiści i uspokojenie wojny polsko-polskiej. Prym wiódł Jarosław Kaczyński. – Jeszcze raz trzeba apelować o to, żeby ten sposób uprawiania polityki w Polsce się skończył, żeby polska polityka wróciła do, względnej choćby, normy – grzmiał prezes PiS po tragicznych wydarzeniach w Łodzi.


Przypomnijmy, dramat rozegrał się 19 października 2010 roku około godziny 11:30 w biurze PiS. Ryszard Cyba, taksówkarz z Częstochowy zastrzelił Marka Rosiaka, asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego, inny z pracowników biura został raniony nożem. Mężczyzna chciał zabić Jarosława Kaczyńskiego.


"Socjotechnika nienawiści"
Dziś w tamtych wydarzeniach wielu ludzi szuka analogii do tego, co zdarzyło się w Gdańsku i co właśnie przetacza się przez Polskę. Atmosfera była podobna, podobne padały oskarżenia, ale siły były odwrócone. To politycy PiS na czele z prezesem oskarżali wtedy o kampanię nienawiści przeciwko ich partii.


Ale pomijając oskarżenia, mnóstwo było apeli o pojednanie i zaprzestanie nienawiści, właśnie ze strony PiS.

– Zaczyna się zabijanie opozycji. Nie zabijajcie nas, chcemy pracować dla demokratycznej Polski. Wróćmy do normalnych zasad funkcjonowania polskiego państwa – apelował Witold Waszczykowski.

Kaczyński grzmiał o wybuchu "socjotechniki nienawiści, która zaczęła być stosowana jako socjotechnika władzy". - I jeśli można dziś o coś apelować, prosić, to o to, by ta socjotechnika, by ten sposób rządzenia został odrzucony, z całym zdecydowaniem, jednoznacznie, bez żadnych uników – przemawiał na pogrzebie zamordowanego Marka Rosiaka.
Jarosław Kaczyński
2010 r.

Musimy w naszym życiu społecznym, naszym życiu narodowym z czymś skończyć. Czytaj więcej

Na pogrzeb przybył też prezydent Bronisław Komorowski i zastanawiano się, czy obaj politycy podadzą sobie dłoń. Nic takiego jednak się nie stało. "Nie było znaku pokoju" - przekazały media.

"Nie było to kontynuowane"
PiS szumnie za to ogłosił powstanie tzw. Deklaracji Łódzkiej. Jak nazwał ją "Super Express", był to pakt o nieagresji w polityce – "przeciw przemocy i nienawiści w życiu publicznym i mediach". Jako pierwszy publicznie podpisał ją Jarosław Kaczyński. Według doniesień medialnych nie podpisali jej Donald Tusk i Bronisław Komorowski.
Jarosław Kaczyński
2010 r., za SE.pl

"Ta deklaracja to jest zobowiązanie. Zobowiązanie do nie posługiwania się w życiu publicznym sformułowaniami obraźliwymi, bardzo skrajnymi, sformułowaniami bez których można w polskim naszym języku wyrazić nawet najbardziej krytyczny pogląd". Czytaj więcej

Szukamy jej w internecie i gdyby nieliczne, dostępne w sieci, doniesienia prasowe, ślad by pewnie po niej zaginął. Adres, pod którym miała być podpisywana, jest nieaktywny - www.deklaracjalodzka.pl. Pytany przez nas jeden z polityków PiS niemal bezradnie rozkłada ręce. - Takie inicjatywy często mają to do siebie. No nie było to kontynuowane, tak można powiedzieć - mówi. O uruchomieniu strony 25 października 2010 roku informował m.in. "Newsweek".
"Newsweek"
2010 r.

"W związku z zabójstwem w łódzkim biurze PiS ugrupowanie przedstawiło w piątek deklarację "przeciw przemocy i nienawiści w życiu publicznym i mediach". Podpisał się pod nią prezes PiS Jarosław Kaczyński. Deklaracja została także w piątek przekazana przez Błaszczaka prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu". Czytaj więcej

Dwa dni później "Super Express" donosił, że deklarację podpisało 4160 osób, a jako pierwszy zrobił to publicznie Jarosław Kaczyński.

"Dziś jest ostatnia chwila, aby zatrzymać eskalację przemocy, ochronić wspólnotę obywatelską. (...) Dla demokracji normalna jest różnica zdań i działalność polityczna obywateli, a także emocje. Jednak najbardziej drastyczne wypowiedzi mają swoje konsekwencje – znajdują się ludzie, którzy traktują złe słowa jako instrukcję lub przyzwolenie na przemoc" - czytamy w deklaracji.

Nic z niej już nie zostało. Co, niestety, pokazuje, że apele, które słyszymy dziś, też mogą się tak skończyć. Treść Deklaracji Łódzkiej z 2010 roku
Deklaracja Łódzka przeciw przemocy i nienawiści w życiu publicznym i mediach

Do uczestników życia politycznego, osób zaufania publicznego, dziennikarzy i obywateli

Walka polityczna trwająca od kilku lat przyniosła ofiarę śmiertelną. 19 października 2010 r. został zastrzelony pracownik biura poselskiego Prawa i Sprawiedliwości Pan Marek Rosiak, druga osoba, Pan Paweł Kowalski została ciężko ranna. Sprawca twierdzi, że motywem jego czynu była nienawiść do Prawa i Sprawiedliwości i jej prezesa.
(...) Obserwujemy jak na naszych oczach upada możliwość prowadzenia oczekiwanej w demokratycznym państwie debaty publicznej. Dziś jest ostatnia chwila, aby zatrzymać eskalację przemocy, ochronić wspólnotę obywatelską.

Dlatego uważamy za niedopuszczalne:

- Wyrażenia wzywające do przemocy i życzące śmierci, szyderstwo z sytuacji zagrożenia życia np. jaka wizyta taki zamach;
- Wypowiedzi przypisujące choroby psychiczne, wmawianie nienawiści i działania z niskich pobudek;
- Zrównywanie legalnie działających w kraju partii z reżimami i partiami totalitarnymi – np. KPP, faszyści, NSDAP;
- Używanie dla określenia oponenta słów powszechnie traktowanych za obelżywe – np. bydło, wataha czy wypowiedzi takich jak : „(…) znajduje się grupa ludzi, która w tym czasie – kiedy wszyscy bez wyjątku ciężko pracują – plądruje walizki pasażerów” czy „Przyjdzie taki dzień, że Jarosław Kaczyński będzie już rozmawiał z siłami ostateczności (…) być może będzie miało to miejsce jeszcze w tym roku (…) wówczas uznamy, e to był naprawdę dobry rok”.

Ten język nienawiści i wykluczenia odrzucamy! Apelujemy do uczestników życia publicznego, redakcji prasowych, działaczy społecznych i związkowych, osób zaufania publicznego, a przede wszystkim do obywateli, aby przystąpili do tej deklaracji.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy