Egzotyka i krajobrazy nie z tej ziemi. Do Jordanii z Polski polecimy nawet za 200 złotych

Jordania zyskuje popularność wśród turystów. Sprawdź, dlaczego warto ją odwiedzić
Jordania zyskuje popularność wśród turystów. Sprawdź, dlaczego warto ją odwiedzić Fot. naTemat
Choć do niedawna ten kraj nie był raczej turystycznym celem, to od pewnego czasu ulega to zmianie i coraz więcej podróżujących decyduje się ten nietypowy kierunek. Położona na Bliskim Wschodzie Jordania to doskonały wybór dla tych, którzy zimą chcą uciec od polskich mrozów i zobaczyć coś, co dla wielu pozostaje jeszcze nieodkryte.


Jak zaplanować wyjazd?
Do Jordanii dolecimy z wielu polskich miast, takich jak m.in. Gdańsk, Kraków, Bydgoszcz czy Warszawa. Od października 2018 roku bezpośrednio do Ammanu, stolicy państwa, latają również tanie linie.

Bilety, w zależności od wybranej linii i oczywiście terminu, można kupić nawet za 200 zł. Pogoda w Jordanii przyjemna jest przez cały rok, trudno więc wskazać najlepsze czy najgorsze miesiące na podróż.

Warto jednak wspomnieć, że zimą, choć za dnia jest słonecznie, wieczorami bywa naprawdę chłodno, dlatego trzeba pamiętać, by zabrać zabrać ze sobą coś ciepłego. Osoby, które nie najlepiej znoszą upały powinny natomiast unikać wycieczek między czerwcem a wrześniem, kiedy to temperatura przekracza 30 stopni.

Przed zaplanowaniem podróży należy pomyśleć o formalnościach, żeby tuż przed wyjazdem nie okazało się, że z naszych planów nici. Do Jordanii potrzebujemy wizy, a żeby ją dostać paszport musi być jeszcze ważny minimum trzy miesiące. Dostanei wizy to żadna skomplikowana procedura, po prostu kupujemy ją na lotnisku za 40 dinarów jordańskich, czyli około 200 złotych.


Co warto zobaczyć, gdy dotrzemy do Jordanii? Abstrahując od niesamowitych krajobrazów, które zaskakiwać nas będą na każdym kroku, jest kilka miejsc, które szczególnie przyciągają uwagę turystów.

1. Petra

To wyjątkowe skalne miasto starożytnego ludu Nabatejczyków, tworzone od VI wieku p.n.e. Choć jednodniowy bilet uprawniający do wejścia na teren tego niezwykłego miesjca to koszt niemal 300 złotych, jest wart swojej ceny, tych widoków nie zapomni się nigdy.

Najbardziej znaną budowlą Petry jest Skarbiec, Al Chazna, który pełnił funkcję królewskiego grobowca. Zasłyną legendarną opowieścią mówiącą o tym, jakoby w jego fasadzie ukryty był tajemniczy skarb egipskiego faraona. bez wątpienia warte zobaczenia są również Wielki Zespół Grobowców Królewskich na Ścianie Królewskiej i Ad-Dajr, czyli majestatyczna budowla, zwana Klasztorem.

Petra wielokrotnie była wykorzystywana również przez świat kultury - stanowiła m.in. tło dla przygód Indiana Jones'a i bohaterów powieści Agathy Christie.

2. Pustynna dolina Wadi Rum

"Wadi" oznaczają doliny występujace na pustyniach. Wadi Rum to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Jordanii. Nic dziwnego - widoki są, dosłownie, jak z innej planety. Piach w intensywnym, czerwonym kolorze i pojawiające się na bezkresie pustyni nieregularnie skały (jedną z najbardziej znanych jest zwana Siedmioma Filarami Mądrości) sprawiają, że możemy poczuć się jak na... Marsie!

Dla osób, które lubią przygody, świetnym pomysłem jest nie tylko odwiedzenie pustyni, ale i spędzenie na niej nocy. Już za około 60 złotych mamy możliwość przespać się pod namiotem, w stworzonym obozowisku. Choć warunki są dosyć ekstremalne to zachód słońca i poranna herbata z tym widokiem, są warte chwili niewygody.

3. Madaba


To miejsce zachwyci każdego fana kolorów, wzorów i pięknego rękodzieła. Madaba zwana jest bowiem miastem mozaik. Choć z pozoru wygląda dosyć przeciętnie, to jeśli poświęcimy mu trochę więcej czasu i uwagi, odkryjemy jak bardzo jest zachwycające.

Podłoga greckiej Cerkwi św. Jerzego pokryta jest barwną mozaiką, przedstawiającą, najstarszą zachowaną do dziś, mapę Ziemi Świętej. Została stworzona żmudną pracą z około dwóch milionów kawałków, a zobaczymy na niej m.in. szczegółową topografię Jerozolimy.

Choć to wspomniana mapa przyciąga największą ilość turystów, to przepiękne kolorowe mozaiki znajdziemy również w Parku Archeologicznym czy miejscowym muzeum.

4. Góra Nebo

Po wizycie w Madabie, warto udać się do znajdującej się nieopodal Góry Nebo, do której ściągają pielgrzymki z całego świata. To właśnie z tego szczytu, według przekazów, Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną. Znajdziemy tu również sanktuarium poświęcone tej biblijnej postaci.

W marcu 2000 roku, papież Jan Paweł II przy ruinach bizantyjskiej bazyliki, zasadził drzewo oliwne, uważane w krajach Bliskiego Wschodu za święte, symbolizujące błogosławieństwie.

5. Aqaba - Morze Czerwone


Aqaba to jedyny kurort, jaki znajdziemy w Jordanii. Znajduje się w bliskiej odległości od izraelskiego Eilatu, który w ostatnich latach, zaczął cieszyć się wzmożonym zainteresowaniem turystów.

Aqaba to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania. Poza pięknymi rafami, pod wodą zobaczyć można również wrak statku Cedar Pride, co dostarcza niemałych i nieczęsto dostępnych, dla nurków-amatorów, wrażeń.

Kurort to nie tylko atrakcje wodne, ale i lądowe. Zobaczymy tu choćby ruiny, odkrytego zaledwie przed dwudziestu laty, kościoła bizantyjskiego z IV wieku czy interesujące Muzeum Archeologiczne. Lato w tym regionie jest upalne, ale i zima jest przyjemnym czasem na odwiedziny, wtedy temperatura sięga około 20 stopni.

Jordania to ciekawe miejsce dla tych turystów, którzy nie lubią sztampy. Choć staje się kierunkiem coraz popularniejszym, wciąż jednak pozostaje tajemniczy i nieodkryty. Warto wybrać się tam, zanim kraj zostanie zalany gigantycznymi ilościami odwiedzających, tracąc odrobinę swojego uroku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Maska opadła". PiS szuka pieniędzy na swoje obietnice. Oto gdzie wszyscy za nie zapłacimy
0 0Zdrojewski "chlapnął" o jedno zdanie za dużo. PO odcięła się od jego słów