Kultura dla dzieci. Gdzie w sieci szukać ciekawych filmów, muzyki i książek?

Krawiec niteczka
Krawiec niteczka fot. mat. prasowe
W internecie są tysiące, jeśli nie miliony materiałów dla najmłodszych. Rodzice wiedzą jednak, że to pozorne bogactwo, w którym nie jest łatwo znaleźć wartościową rozrywkę dla dzieci - muzykę czy filmy tworzone w myśl zasady "uczyć bawiąc". Legalna Kultura postanowiła ułatwić rodzicom te poszukiwania proponując w projekcie Kultura Na Widoku wybór ciekawych i rozwijających filmów, bajek, książek, utworów muzycznych i spektakli teatralnych. Część propozycji jest dostępna bezpłatnie.


Bruno Bettelheim, autor książki "Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni" podkreślał, że baśnie pomagają dzieciom w rozwoju emocjonalnym, uczą je rozwiązywania problemów, mierzenia się z lękami i własnymi demonami. Dziś wiele treści przeznaczonych dla dzieci nie stawia sobie tak ambitnych celów, bywa, że bajki i filmy dla dzieci są bardziej skupione na reklamie produktów niż edukowaniu. Całe szczęście w internecie wciąż można znaleźć interesującą twórczość dla dzieci. Legalna Kultura w projekcie Kultura Na Widoku wskazuje kilkadziesiąt utworów i legalne źródła, w których można znaleźć kolejne utwory
Współczesne fabuły w doborowej obsadzie i kultowe animacje
W Kulturze Na Widoku można znaleźć między innymi propozycje filmów dla nastolatków - nowszą wersję "W pustyni i w puszczy" czy "Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa" według powieści Rafała Kosika. To historia trójki bohaterów, którzy znajdują ścieżkę do podziemnej niemieckiej bazy z czasów wojny. Inna propozycja kina familijnego to "Tarapaty", pełnometrażowy film o grupie przyjaciół, którzy muszą zmierzyć się z nianią podpalaczką i jej szajką (w obsadzie m.in. Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki i Joanna Szczepkowska).


Dla młodszych widzów jest też porywająca animacja "Jak uratować mamę", w której mali bohaterowie stawiają czoła wielu przeciwnościom, by zdobyć Złote Krople dla chorej mamy oraz "Magiczne drzewo" z Andrzejem Chyrą i Agnieszką Grochowską. W Kulturze Na Widoku znajdziemy "Parauszka", nagrodzonego Oscarem "Piotrusia i wilka" Suzy Templeton czy wybitne osiągniecia polskiej szkoły animacji jak "Proszę słonia" Witolda Giersza czy "Pchła Szachrajka" Zofii Ołdak.


Od Kopernika do Adasia Mickiewicza
Wśród książek dla dzieci i młodzieży dostępnych online są między innymi: "Łobuz i mistrz", czyli biografia… Adasia Mickiewicza, "Dziewczyny kodują", opowieść o paczce przyjaciółek, które wymyśliły aplikację, "Planety Pana Mikołaja" - książka, dzięki której najmłodsi czytelnicy poznają historię jednego z najważniejszych Polaków na świecie i w kosmosie. Jest też podręcznik małego obywatela "Masz prawa człowieku" i zabawna książka o wszystko mówiącym tytule "Mądra głowa zna przysłowia".
Warto też przypomnieć dzieciom klasyki dostępne bezpłatnie w domenie publicznej - "Bajki" Adama Mickiewicza, "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko" Marii Konopnickiej, "Calineczkę" Hansa Christiana Andersena czy "Opowiadania z Doliny Muminków" Tove Janson.


Usypianki i Tuwim
Muzyka dla dzieci to nie tylko Majka Jeżowska, której najnowszą płytę "Bajkowo" z najpiękniejszymi utworami z bajek można znaleźć w Kulturze Na Widoku. W projekcie także powrót Natalii Kukulskiej do dziecięcych klimatów (tym razem za sprawą Marka Napiórkowskiego, który zaprosił wokalistkę do zaśpiewania swoich kołysanek) czy szalone dźwięki Jacka "Budynia" Szymkiewicza do teksów Juliana Tuwima. Z tekstami autora "Lokomotywy" zmierzają się też Kilersi i Robi Show, zaś duet Jerz Igor zaprasza do zabawy "Zimą".

Legalna Kultura rekomenduje także ludowe usypianki, piosenki uczące dzieci kolorów oraz muzykę filmową dla najmłodszych, m.in. z animacji "Jaskiniowiec" czy "Dzieciak rządzi". A dla najbardziej aktywnych maluchów - ośmiogodzinny album z muzyką klasyczną… do snu ("Sleep" Maxa Richtera").
Lem, Makuszyński i opera
Wśród przedstawień dla dzieci znajdziemy rejestracje ciekawych spektakli z polskich teatrów - "Krawca niteczkę" (z Teatru Lalka w Warszawie ) według Kornela Makuszyńskiego, widowisko operowe "Bajko gdzie jesteś" z Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz "Bajki robotów" Stanisława Lema (z Teatru Miniatura w Gdańsku), opowiadające o robotach, obiektach kinetycznych, maszynach oraz chmurach nicości i cukrowej wacie.
Dostęp do wszystkich utworów na stronie: www.kulturanawidoku.pl
Projekt jest współorganizowany i współfinansowany przez EUIPO - European Union Intellectual Property Office.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Wojciechowska naściemniała o solo ślubach? Youtuberka z Korei mówi o bzdurach w programie
0 0Wygrani pokłócili się o dom i auto. Oto jak "Czar Par" zniknął z telewizji w atmosferze skandalu
0 0Egzamin z konstytucji, testy psychiatryczne. Bez tego nie pozwólmy startować w wyborach
0 0Po co PiS licencje dla dziennikarzy? Swoich nagrodzić, resztę ukarać
0 0"Wszystko dzięki ministrowi". Kiedyś głosowali na PO, teraz wolą PiS
0 0Test przedsiębiorcy nie zdał egzaminu. Fiskus potwierdza ważną deklarację
0 0W trzy lata schudł 50 kg. Kamiński: Polityk PiS współczuł żonie z powodu mojego rychłego odejścia

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik