To może być ostatnia sezonowa zmiana czasu. Kiedy przestawiamy wskazówki na czas letni?

Zmiana czasu 2019. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni, data
Zmiana czasu 2019. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni, data Fot. Brian A Jackson / shutterstock.com
Już niedługo wskazówki zegarów zostaną przesunięte o godzinę do przodu, z 02:00 na 03:00. To doroczna tradycja, ale wkrótce ten zwyczaj może przejść do historii, ze względu na trwające w tej sprawie prace w Komisji Europejskiej. Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni wypada w 2019 r.?


Przesunięcie zegarków powoduje efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii. Taki pogląd jest utrzymywany lat, chociaż sezonowe przestawianie wskazówek ma już chyba więcej przeciwników niż zwolenników. W Polsce, po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, jednak nieprzerwanie stosuje się ją od 1977 roku. 

Kiedy zmiana czasu w 2019 r.?
W 2019 r. zegarki na czas letni przestawimy w niedzielę w nocy, 31 marca (z godziny 2 na godzinę 3). To oznacza, że niestety będziemy mogli pospać wtedy o godzinę krócej.

UE o zmianie czasu
Komisja Europejska przedstawiła we wrześniu 2018 r. projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. Na takie rozwiązanie musiałyby się jednak zgodzić wszystkie kraje UE. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał w ubiegłym roku, że dla Polski kluczowe w tej sprawie są przede wszystkim efekty ekonomiczne likwidacji zmiany czasu.

Z niedawnych ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynikało, że 28 marca możemy poznać decyzję co do planów polskiego rządu odnośnie sezonowej zmiany czasu. To kilka dni przed tradycyjnym przestawieniem zegarków na czas letni. 
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...