Nie żyje były premier Jan Olszewski

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat.
Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Zmarł były premier RP Jan Olszewski. Taką informacje przekazali m.in. Jacek Kurski i Antoni Macierewicz.


"Jan Olszewski, Premier pierwszego polskiego rządu pochodzącego z wolnych wyborów po II WŚ nie żyje. Odszedł w późnych godzinach wieczornych, w szpitalu na Szaserów Panie Premierze odpoczywaj w pokoju" – napisał na Twitterze prezes TVP Jacek Kurski.Jan Olszewski zmarł późnym wieczorem w czwartek w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Przebywał tam od kilku dni. Nie było z nim kontaktu i stracił świadomość. Były premier z problemami zdrowotnymi zmagał się od 2011 roku, kiedy doznał udaru mózgu.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie. Pochodził z kolejarskiej rodziny związanej z PPS. W czasach PRL bronił w procesach politycznych Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza czy Janusza Szpotańskiego.

W 1975 r. podpisał List 59, protest przeciwko poprawkom do konstytucji wprowadzającym przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Był współpracownikiem KOR i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W czasach pierwszej "Solidarności" doradzał związkowi i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym "S" uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu.

Olszewski był premierem od końca 1991 r. do czerwca 1992 r. Powołał go na to stanowisko prezydent Lech Wałęsa. Po ujawnieniu przez Antoniego Macierewicza archiwów SB doszło do upadku rządu Olszewskiego.

4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy służby bezpieczeństwa. Rząd Olszewskiego został odwołany 15 godzin od dostarczenia do Sejmu listy Macierewicza. Wniosek o natychmiastowe odwołanie premiera i rządu złożył Lech Wałęsa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"