Niektórzy już zdążyli złożyć zeznanie podatkowe za 2018 rok, jednak większość podatników ma ten coroczny obowiązek przed sobą. I tylko jedno w rozliczaniu podatków może być przyjemne – perspektywa odliczeń i ulg, które mogą sprawić, że na nasze konto wpłynie kilkaset złotych. Jednym ze sposobów jest rozliczenie ulgi internetowej. Co to jest, i jak dostać zwrot za korzystanie z sieci?
Oczywiście, ani rząd, ani skarbówki nie promują możliwości rozliczenia ulgi internetowej. Jednak wszyscy Ci, którzy korzystają z globalnej sieci powinni zainteresować się dodatkowymi pieniędzmi, które mogą wrócić na konto.
Co to jest?
Ulga na internet to możliwość zwrotu wydatków poniesionych z tytułu korzystania z sieci. Dotyczy to tylko rachunków za użytkowanie internetu, a nie za wydatki poniesione z tytułu instalacji, modernizacji lub rozbudowy sieci internet oraz serwis techniczny.
Ile można odliczyć i jak to zrobić?
Na początek trzeba wspomnieć o dwóch najważniejszych ograniczeniach związanych z ulgą internetową.
Po pierwsze, maksymalnie można odliczyć 760 złotych. Nawet jeśli nasze rachunki za internet są wyższe, odzyskać można wyłącznie powyższą kwotę. Drugim ograniczeniem jest okres, w którym można odliczyć rachunki za internet. A można to zrobić tylko przez dwa następujące po sobie lata podatkowe. I tak, jeśli ktoś skorzysta z ulgi w 2019 roku (rozliczenie za 2018), to będzie mógł ją rozliczyć jeszcze tylko w 2020 (za 2019 rok).
Jak to zrobić? Rozliczenia ulgi dokonujemy w części B formularza PIT/O w polach nr 25 (rozliczenie przez podatnika) lub 26 (rozliczenie przez małżonka w przypadku wspólnego rozliczania się małżonków). Z ulgi na internet mogą skorzystać podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego na formularzu PIT-37, PIT-36 lub PIT-28.
Co trzeba przygotować?
Jednak aby skorzystać z odliczenia należy posiadać dokumenty potwierdzające faktyczne poniesienie kosztów z tytułu korzystania z internetu. Najwygodniejszym sposobem jest zebranie wszystkich faktur, które dostajemy przy każdej płatności. Może to być także inny dokument, z którego jasno wynika koszt jaki ponieśliśmy, dane identyfikujące płatnika, dane identyfikujące sprzedającego usługę i rodzaj zakupionej usługi.
Odliczenie jest możliwe także w przypadku, gdy korzystamy z "pakietu usług" (np. internet+telewizja+telefon). Warunkiem jest jednak to, aby na fakturze było dokładnie określona cena "internetowej części" pakietu.
Przypomnijmy, czas składania rocznych zeznań podatkowych mija z końcem kwietnia. Już 15 lutego nasz wstępnie rozliczony PIT pojawi się w serwisie Twój e-PIT. O tym jak z niego korzystać i sprawnie rozliczyć podatki można przeczytać tutaj.