Jak rozliczyć ulgę za internet? Można skorzystać nawet kilkaset złotych

Ulga internetowa to łakomy kąsek, ale są pewne ograniczenia.
Ulga internetowa to łakomy kąsek, ale są pewne ograniczenia. Fot. Tomasz Stańczak/Agencja Gazeta
Niektórzy już zdążyli złożyć zeznanie podatkowe za 2018 rok, jednak większość podatników ma ten coroczny obowiązek przed sobą. I tylko jedno w rozliczaniu podatków może być przyjemne – perspektywa odliczeń i ulg, które mogą sprawić, że na nasze konto wpłynie kilkaset złotych. Jednym ze sposobów jest rozliczenie ulgi internetowej. Co to jest, i jak dostać zwrot za korzystanie z sieci?


Oczywiście, ani rząd, ani skarbówki nie promują możliwości rozliczenia ulgi internetowej. Jednak wszyscy Ci, którzy korzystają z globalnej sieci powinni zainteresować się dodatkowymi pieniędzmi, które mogą wrócić na konto.

Co to jest?

Ulga na internet to możliwość zwrotu wydatków poniesionych z tytułu korzystania z sieci. Dotyczy to tylko rachunków za użytkowanie internetu, a nie za wydatki poniesione z tytułu instalacji, modernizacji lub rozbudowy sieci internet oraz serwis techniczny.

Ile można odliczyć i jak to zrobić?

Na początek trzeba wspomnieć o dwóch najważniejszych ograniczeniach związanych z ulgą internetową.


Po pierwsze, maksymalnie można odliczyć 760 złotych. Nawet jeśli nasze rachunki za internet są wyższe, odzyskać można wyłącznie powyższą kwotę. Drugim ograniczeniem jest okres, w którym można odliczyć rachunki za internet. A można to zrobić tylko przez dwa następujące po sobie lata podatkowe. I tak, jeśli ktoś skorzysta z ulgi w 2019 roku (rozliczenie za 2018), to będzie mógł ją rozliczyć jeszcze tylko w 2020 (za 2019 rok).

Jak to zrobić? Rozliczenia ulgi dokonujemy w części B formularza PIT/O w polach nr 25 (rozliczenie przez podatnika) lub 26 (rozliczenie przez małżonka w przypadku wspólnego rozliczania się małżonków). Z ulgi na internet mogą skorzystać podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego na formularzu PIT-37, PIT-36 lub PIT-28.

Co trzeba przygotować?

Jednak aby skorzystać z odliczenia należy posiadać dokumenty potwierdzające faktyczne poniesienie kosztów z tytułu korzystania z internetu. Najwygodniejszym sposobem jest zebranie wszystkich faktur, które dostajemy przy każdej płatności. Może to być także inny dokument, z którego jasno wynika koszt jaki ponieśliśmy, dane identyfikujące płatnika, dane identyfikujące sprzedającego usługę i rodzaj zakupionej usługi.


Odliczenie jest możliwe także w przypadku, gdy korzystamy z "pakietu usług" (np. internet+telewizja+telefon). Warunkiem jest jednak to, aby na fakturze było dokładnie określona cena "internetowej części" pakietu.

Przypomnijmy, czas składania rocznych zeznań podatkowych mija z końcem kwietnia. Już 15 lutego nasz wstępnie rozliczony PIT pojawi się w serwisie Twój e-PIT. O tym jak z niego korzystać i sprawnie rozliczyć podatki można przeczytać tutaj.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze
0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
NOWE INFORMACJE 0 0Afera hejterska zbiera żniwo. Sędzia Cichocki sam złożył rezygnację