Rozliczanie PIT-ów to dla was koszmar? Teraz będzie to proste jak nigdy dotąd

PIT 2019 rozliczy za nas Urząd Skarbowy. Co trzeba zrobić?
PIT 2019 rozliczy za nas Urząd Skarbowy. Co trzeba zrobić? Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Twój e-PIT to nowa propozycja Ministerstwa Finansów w celu ułatwienia rozliczania się z fiskusem. Z nowego systemu będzie można korzystać od 15 lutego, co potwierdziła minister Teresa Czerwińska. Wyjaśniamy, jak skorzystać z usługi Twój e-PIT.


Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38, które 15 lutego zostanie udostępnione w serwisie podatki.gov.pl. Potwierdziła to minister finansów Teresa Czerwińska.

PIT wypełni i udostępni Urząd Skarbowy. Można znaleźć w nim informacje od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP). Dane te można uaktualnić.

Twój e-PIT – jak go złożyć?
– Nie musimy wystąpić z wnioskiem, prosić US o wypełnienie. Wystarczy zalogować się na Portal Podatkowy podatki.gov.pl  podając swoje dane: PESEL lub NIP i datę urodzenia oraz kwotę z przychodu z 2017 r. – mówiła w "Sygnałach Dnia" minister Czerwińska. Wyjaśniamy krok po kroku, jak złożyć Twóje-PIT.

Na początku trzeba zalogować się w serwisie podatki.gov.pl, wybrać opcję Twój e-PIT i uwierzytelnić się. W tym celu podajemy niezbędne dane, albo używamy profilu zaufanego. Kiedy to zrobimy, mamy kilka opcji. Możemy zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Jeśli nie rozliczamy się indywidualnie, można zmienić sposób rozliczenia. Ponadto, możemy dodać inne dane, np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa. Poza tym, użytkownik będzie mógł odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę. Możemy też nie wybierać żadnej z dostępnych możliwości. Wówczas 30 kwietnia nasze rozliczenie zostanie uznane za złożone.


Po przejściu tego etapu wystarczy zaakceptować i wysłać zeznanie, a następnie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Co z przekazaniem 1 proc. podatku?
Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę organizację pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od nas 1 proc. podatku. Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1 proc., według informacji z ubiegłego roku. W trakcie wypełniania formularza można edytować te dane. 
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu