"Prezydent Trump jest wdzięczny, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań". Zaczyna się konferencja bliskowschodnia

Konferencję bliskowschodnią można uznać za otwartą.
Konferencję bliskowschodnią można uznać za otwartą. Fot. Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta
Spotkanie amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo, który przybył we wtorek do Warszawy, z ministrem spraw zagranicznym Jackiem Czaputowiczem to wstęp do rozpoczynającej się w środę konferencji bliskowschodniej, która wywołuje spore kontrowersje. Z ust obu panów padły deklaracje o zacieśniającej się wciąż polsko-amerykańskiej współpracy.


Popołudniowe spotkanie Czaputowicza i Pompeo zakończyło się konferencją prasową, na której zapewniano o przeprowadzeniu "konstruktywnej rozmowy". – Ta rozmowa potwierdziła doskonały stan stosunków między naszymi państwami. Przedyskutowaliśmy najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych oraz w polityce międzynarodowej – stwierdził szef polskiego MSZ.

Czaputowicz podkreślał, że Polska i USA mają w polityce zagranicznej zbieżne cele, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Podziękował także za wsparcie w USA w sprzeciwie wobec gazociągu Nord Stream 2 oraz za powiększająca się obecność amerykańskich żołnierzy na terenie Polski.

Amerykański sekretarz stanu określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie, a szczególnie docenił "wspaniałe" stosunki z Warszawą w dziedzinie obrony. Jego zdaniem wspólna służba polskich i amerykańskich żołnierzy w ramach sił NATO świadczy "o tym, że nasz Sojusz jest w stanie przeciwstawić się każdemu agresorowi i każdemu zagrożeniu".


Pompeo wyraził też zadowolenie Donalda Trumpa z wywiązywania się Polski z zobowiązań dotyczących finansowania wojska.

W środę amerykański polityk odwiedzi żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim. Jednak głównym celem jego wizyty jest współprowadzenie konferencji bliskowschodniej w Warszawie, która już kilka tygodni temu wzbudziła wściekłość w Iranie, który uważa ją za wymierzoną we władze tego kraju.

źródło: tvn24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

AFERA HEJTERSKA

WYWIAD 0 0Jak zorganizowana grupa przestępcza? Prawnik wylicza, jakie paragrafy mogli złamać ludzie Ziobry
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Gersdorf wyp***". Kampania nienawiści była wymierzona też w I prezes SN

GRZEJE

0 0Miał rodzinę, pracę, a w wolnej chwili mordował. Netflix pokazał historię potwora rodem z horroru
0 0Z tego mostu psy rzucają się w przepaść. Tajemnicy Overtoun Bridge nie rozwiązano do dzisiaj
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"