Nowa partia Gwiazdowskiego, czyli Polska Fair Play. Sprawdziliśmy co obiecuje

Założenia programowe Polska Fair Play brzmią całkiem rozsądnie, nie dziwi więc fakt, że w krótkim czasie zainteresowanie nowym ruchem politycznym wyraziło kilkanaście tysięcy ludzi.
Założenia programowe Polska Fair Play brzmią całkiem rozsądnie, nie dziwi więc fakt, że w krótkim czasie zainteresowanie nowym ruchem politycznym wyraziło kilkanaście tysięcy ludzi. Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
Zaledwie Robert Gwiazdowski ogłosił informację o budowie własnego ruchu politycznego, a już zgłosiło się do niego wielu potencjalnych wyborców. Warto przyjrzeć się programowi wyborczemu nowego ugrupowania.


Robert Gwiazdowski w dziesiątkach wywiadów i publikacji zawsze podkreślał, że nie można podatkami zabijać przedsiębiorczości Polaków. Jak łatwo się domyślić, w programie Polska Fair Play Gwiazdowski mówi o podatkach, ale nie zabrakło też wzmianek o JOW i sądownictwie.

Wyższe płace, czyli niższe opodatkowanie pracy
"Nie ma dobrych podatków, ale wysokie opodatkowanie pracy to najgorsze rozwiązanie" – czytamy na stronie Polska Fair Play. Robert Gwiazdowski przekonuje, że można zarabiać więcej pieniędzy netto dzięki prostemu zabiegowi – wystarczy obniżyć podatki.

Dziś zarabiając około 5 tysięcy złotych 2 tysiące oddaje się państwu, a tylko 3 tysiące zostają w portfelu pracownika. Gwiazdowski chce to zmienić. Twierdzi, że dzięki obniżeniu podatków będziemy więcej oszczędzać, a gospodarka będzie mogła szybciej się rozwijać.


Demografia i system emerytalny
Kolejnym postulatem zgłaszanym przez Gwiazdowskiego jest reforma systemu emerytalnego. "Dzisiejszy system emerytalny to fikcja. Wróćmy do rzeczywistości, wprowadźmy emeryturę obywatelską obudowaną rynkowymi mechanizmami wsparcia społecznego" – czytamy na stronie ruchu.

Gwiazdowski nie promuje programów typu "Rodzina 500+", "Mieszkanie+" czy innych populistycznych form rozdawania pieniędzy. Depopulację kraju chce zatrzymać tworząc przyjazny system podatkowy zachęcający młodych do pozostania w kraju, a imigrantów do jak najszybszego powrotu.

Wprowadzenie JOW
Cztery lata temu z tym hasłem szedł do wyborów Paweł Kukiz, teraz trafiło na sztandar Polska Fair Play. JOW, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze mają być jednym z haseł wyborczych nowego ruchu politycznego Roberta Gwiazdowskiego.

"Chcemy posłów odpowiedzialnych przed wyborcami. Wprowadzenie 460 okręgów jednomandatowych na wzór Wielkiej Brytanii zmieni diametralnie strukturę i sposób funkcjonowania partii politycznych. Partie będą musiały się zdemokratyzować i znaczenia nabiorą struktury lokalne" – przekonuje lider nowego ugrupowania.

Decentralizacja i deglomeracja
Pod hasłem decentralizacji kryje się próba dokończenia reform, które zdaniem Gwiazdowskiego powinny zostać zakończone już wiele lat temu. Chodzi o przekazanie samorządom maksimum władzy, która dziś należy wciąż do jednostek administracji rządowej.

"Rząd na serio musi podzielić się władzą z samorządami, a wiele instytucji państwa można z powodzeniem rozproszyć terytorialnie i wesprzeć w ten sposób rozwój średnich i mniejszych miast. W Polsce jest życie poza stolicą" – czytamy w założeniach programowych ruchu.

Reforma sądownictwa
Robert Gwiazdowski przekonuje, że w Polsce koniecznością jest przeprowadzenie reformy sądownictwa. Zmiany były konieczne, ale sposób przeprowadzenia reformy przez rząd PiS to w ocenie lidera nowego ruchu nic innego, jak próba przejęcia wymiaru sprawiedliwości przez jedną z partii politycznych.

"Odbudujmy autorytet sądów w naszym kraju poprzez realne, głębokie reformy. To kluczowa sprawa dla funkcjonowania państwa" – tłumaczy Gwiazdowski. "Potrzebujemy jednak reformy a nie zawłaszczania i upolityczniania wymiaru sprawiedliwości" – dodaje szef Polska Fair Play.

Polska w Unii Europejskiej
W kwestii polityki zagranicznej i wizji Polski na forum Unii Europejskiej Gwiazdowski próbuje znaleźć się gdzieś pomiędzy PO i PiS. Krytykuje zarówno bezkrytyczną służalczość PO wobec Unii, jak i obrażanie się partii Jarosława Kaczyńskiego na wszystkie możliwe instytucje unijne.

"Istnieje jeszcze droga zdrowego rozsądku. Silna Polska w Unii Europejskiej to nasza racja stanu" – tłumaczy lider ruchu. Jednocześnie stwierdza, że snucie wizji Polexitu jest czystym szaleństwem, bo wyjście z Unii nie leży w interesie Polski i Polaków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć
0 0Jachira obiektem drwin. Zachowała się tak, jakby to nie był Sejm
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
dad:HERO 0 0Wyniósł się z rodziną na środek Bałtyku. Jak polskiemu blogerowi żyje się na dalekiej Północy?
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0Im droższa kasza, tym lepsza? Zaskakujące wyniki testów
0 0Pan Witek: "Niewyobrażalne". Jak 34-latek z Krosna stał się gwiazdą internetu
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie