Nowa partia Gwiazdowskiego, czyli Polska Fair Play. Sprawdziliśmy co obiecuje

Założenia programowe Polska Fair Play brzmią całkiem rozsądnie, nie dziwi więc fakt, że w krótkim czasie zainteresowanie nowym ruchem politycznym wyraziło kilkanaście tysięcy ludzi.
Założenia programowe Polska Fair Play brzmią całkiem rozsądnie, nie dziwi więc fakt, że w krótkim czasie zainteresowanie nowym ruchem politycznym wyraziło kilkanaście tysięcy ludzi. Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
Zaledwie Robert Gwiazdowski ogłosił informację o budowie własnego ruchu politycznego, a już zgłosiło się do niego wielu potencjalnych wyborców. Warto przyjrzeć się programowi wyborczemu nowego ugrupowania.


Robert Gwiazdowski w dziesiątkach wywiadów i publikacji zawsze podkreślał, że nie można podatkami zabijać przedsiębiorczości Polaków. Jak łatwo się domyślić, w programie Polska Fair Play Gwiazdowski mówi o podatkach, ale nie zabrakło też wzmianek o JOW i sądownictwie.


Wyższe płace, czyli niższe opodatkowanie pracy
"Nie ma dobrych podatków, ale wysokie opodatkowanie pracy to najgorsze rozwiązanie" – czytamy na stronie Polska Fair Play. Robert Gwiazdowski przekonuje, że można zarabiać więcej pieniędzy netto dzięki prostemu zabiegowi – wystarczy obniżyć podatki.

Dziś zarabiając około 5 tysięcy złotych 2 tysiące oddaje się państwu, a tylko 3 tysiące zostają w portfelu pracownika. Gwiazdowski chce to zmienić. Twierdzi, że dzięki obniżeniu podatków będziemy więcej oszczędzać, a gospodarka będzie mogła szybciej się rozwijać.


Demografia i system emerytalny
Kolejnym postulatem zgłaszanym przez Gwiazdowskiego jest reforma systemu emerytalnego. "Dzisiejszy system emerytalny to fikcja. Wróćmy do rzeczywistości, wprowadźmy emeryturę obywatelską obudowaną rynkowymi mechanizmami wsparcia społecznego" – czytamy na stronie ruchu.

Gwiazdowski nie promuje programów typu "Rodzina 500+", "Mieszkanie+" czy innych populistycznych form rozdawania pieniędzy. Depopulację kraju chce zatrzymać tworząc przyjazny system podatkowy zachęcający młodych do pozostania w kraju, a imigrantów do jak najszybszego powrotu.

Wprowadzenie JOW
Cztery lata temu z tym hasłem szedł do wyborów Paweł Kukiz, teraz trafiło na sztandar Polska Fair Play. JOW, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze mają być jednym z haseł wyborczych nowego ruchu politycznego Roberta Gwiazdowskiego.

"Chcemy posłów odpowiedzialnych przed wyborcami. Wprowadzenie 460 okręgów jednomandatowych na wzór Wielkiej Brytanii zmieni diametralnie strukturę i sposób funkcjonowania partii politycznych. Partie będą musiały się zdemokratyzować i znaczenia nabiorą struktury lokalne" – przekonuje lider nowego ugrupowania.

Decentralizacja i deglomeracja
Pod hasłem decentralizacji kryje się próba dokończenia reform, które zdaniem Gwiazdowskiego powinny zostać zakończone już wiele lat temu. Chodzi o przekazanie samorządom maksimum władzy, która dziś należy wciąż do jednostek administracji rządowej.

"Rząd na serio musi podzielić się władzą z samorządami, a wiele instytucji państwa można z powodzeniem rozproszyć terytorialnie i wesprzeć w ten sposób rozwój średnich i mniejszych miast. W Polsce jest życie poza stolicą" – czytamy w założeniach programowych ruchu.

Reforma sądownictwa
Robert Gwiazdowski przekonuje, że w Polsce koniecznością jest przeprowadzenie reformy sądownictwa. Zmiany były konieczne, ale sposób przeprowadzenia reformy przez rząd PiS to w ocenie lidera nowego ruchu nic innego, jak próba przejęcia wymiaru sprawiedliwości przez jedną z partii politycznych.

"Odbudujmy autorytet sądów w naszym kraju poprzez realne, głębokie reformy. To kluczowa sprawa dla funkcjonowania państwa" – tłumaczy Gwiazdowski. "Potrzebujemy jednak reformy a nie zawłaszczania i upolityczniania wymiaru sprawiedliwości" – dodaje szef Polska Fair Play.

Polska w Unii Europejskiej
W kwestii polityki zagranicznej i wizji Polski na forum Unii Europejskiej Gwiazdowski próbuje znaleźć się gdzieś pomiędzy PO i PiS. Krytykuje zarówno bezkrytyczną służalczość PO wobec Unii, jak i obrażanie się partii Jarosława Kaczyńskiego na wszystkie możliwe instytucje unijne.

"Istnieje jeszcze droga zdrowego rozsądku. Silna Polska w Unii Europejskiej to nasza racja stanu" – tłumaczy lider ruchu. Jednocześnie stwierdza, że snucie wizji Polexitu jest czystym szaleństwem, bo wyjście z Unii nie leży w interesie Polski i Polaków.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka