Nie popijaj tabletek antykoncepcyjnych tym sokiem i nie zakrapiaj alkoholem. No i nie zapominaj wziąć kolejnych

Niektóre leki i pokarmy mogą zmniejszać skuteczność pigułki antykoncepcyjnej.
Niektóre leki i pokarmy mogą zmniejszać skuteczność pigułki antykoncepcyjnej. Fot. Shutterstock.com
Jej odkrycie niektórzy historycy medycyny nazwali "krokiem milowym” i stawiają w jednym szeregu m.in. z odkryciem antybiotyków czy pierwszymi udanym transplantacjami. Inni widzą w niej raczej przyczynę nieszczęść, niżu demograficznego czy też nawet rozpadu małżeństw. Co wiemy dzisiaj o skuteczności pigułki antykoncepcyjnej?


Faktycznie, pierwsze w historii pigułki antykoncepcyjne zawierały wielokrotnie więcej hormonów niż dzisiejsze, które "naśladują"00 cykl kobiety i uwalniają stosowne hormony.

Wiemy już, że tabletki, przyjmowane przez dłuższy czas, nie tylko nie powodują raka piersi, ale zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jajnika i raka trzonu macicy.

100 proc. skuteczności?
– Żadna ze znanych, odwracalnych metod antykoncepcji, nie zapewnia 100 proc. ochrony przed nieplanowaną ciążą. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne stanowią jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji – wyjaśnia dr hab.n.med. Krzysztof Nowosielski, ginekolog, na co dzień kierownik oddziału ginekologii i położnictwa w szpitalu w Czeladzi.


Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo duża. Opisuje to wskaźnik Pearla czyli relacja liczby ciąż wśród 100 kobiet stosujących wybraną metodę przez rok (1200 cykli).

Przyjmując takie rozwiązanie, wskaźnik Pearla, który wynosi osiem oznacza, że na sto kobiet, które stosowały daną metodę przez rok, osiem zaszło w ciążę. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia nie posługuje się już tą skalą proponując określanie w procentach. Mimo to wskaźnik Pearla wciąż jest wyznacznikiem pomagającym w wyborze metody zapobiegania ciąży.


Od antybiotyków do zapominalstwa
– Tabletki hormonalne wymagają skrupulatności i regularności w ich przyjmowaniu. Kiedy w wirze codziennych obowiązków stosująca tę antykoncepcję kobieta zapomina o przyjęciu tabletki, albo gdy stosuje równocześnie inne leki (np. niektóre antybiotyki) zmniejsza się jej skuteczność. Podobnie dzieje się, jeśli łączy się tabletki z dużą ilością alkoholu – tłumaczy docent Nowosielski.


Ze względu na "zapominalskich” obecnie proponuje się rezygnację z modelu 21 tabletek + 7 dni przerwy na rzecz 28 tabletek na 28 dni cyklu. 24 tabletki zawierają hormony, a 4 pozostałe są nieaktywne. "Puste tabletki” wprowadzone są po to, aby przyzwyczaić kobietę do codziennego przyjmowania preparatu.
Jak z tym sokiem grejpfrutowym?
Czy popijanie tabletki sokiem grejpfrutowym wpływa na jej skuteczność? Specjaliści ocenili, że nie. Możliwe jest jednak zwiększenie ryzyka występowania objawów niepożądanych. Skąd taki problem?

Otóż sok ten zawiera bioflawonoidy, które mogą hamować specjalny enzym biorący udział w metabolizmie m.in. etynyloestradiolu - części dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.

Recepta na skuteczność
– Najważniejsza przy stosowaniu doustnej, dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej jest skrupulatność, zdyscyplinowanie i zdrowy rozsądek – podsumowuje docent Krzysztof Nowosielski.

Jeśli pojawią się okoliczności, które powodują że tabletki antykoncepcyjne mogą nie ochronić nas przed nieplanowaną ciążą - warto zastosować dodatkową metodę antykoncepcji, jaką jest np. prezerwatywa.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0Nowa wojna wisi w powietrzu. Trump grozi odwetem za zniszczenie rafinerii