Zapytali Polaków, skąd rząd bierze pieniądze na 500+. Przerażająca ignorancja wyborców PiS

To między innymi dzięki zaangażowaniu przyszłej premier Beaty Szydło w promocję programu 500+ lokomotywa wyborcza PiS dojechała na pierwszym miejscu w 2015 r.
To między innymi dzięki zaangażowaniu przyszłej premier Beaty Szydło w promocję programu 500+ lokomotywa wyborcza PiS dojechała na pierwszym miejscu w 2015 r. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Program 500+ to jeden z najważniejszych składników sukcesu PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. Nic dziwnego, że partia rządząca, zwłaszcza wobec problemów wizerunkowych, idzie za ciosem i obiecuje jego rozszerzenie. Jednak jak się okazuje, Polacy nie wiedzą, skąd się biorą te pieniądze. Przodują w tym wyborcy PiS.


Co piąty Polak (21 proc.) nie wie, jakie jest główne źródło finansowania 500+. Tylko 38 proc. badanych ma świadomość, że tym źródłem są płacone przez Polaków podatki – takie wnioski płyną z badania dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Za to aż dwóch na pięciu badanych (40 proc.) uważa, że pieniądze na program 500+ pochodzą z "podatków płaconych przez innych ludzi, firmy lub ze środków rządowych".

Najwyższy odsetek respondentów błędnie przekonanych, że rząd ma własne pieniądze, z których wypłaca 500+, jest wśród zwolenników PiS. Dla porównania liczba takich osób wśród wyborców PO czy Kukiz'15 jest prawie pięć razy mniejsza. Z kolei najwięcej osób mających świadomość, że to z ich podatków finansowane są wypłaty 500+, jest wśród zwolenników PO.

Przypomnijmy: najgłośniejszym akcentem politycznym weekendu była konwencja PiS w sobotę. To na niej padła obietnica o rozszerzeniu programu 500+ na pierwsze dziecko. "Poprawka" ma obowiązywać już od lipca.

Łącznie nowe obietnice PiS – co odnotowała między innymi agencja Reuters – mogą kosztować budżet dodatkowe 10 mld zł rocznie. Chodzi jeszcze między innymi o wydatki na emerytury czy infrastrukturę transportową.

źródło: ciekaweliczby.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka