Ubezpieczenie samochodu. 7 pozornie nieistotnych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, kupując OC/AC

Każdy kierowca słyszał o obowiązkowym OC czy dobrowolnym AC. Wymieniamy 7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC/AC z ofert towarzystw ubezpieczeniowych
Każdy kierowca słyszał o obowiązkowym OC czy dobrowolnym AC. Wymieniamy 7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC/AC z ofert towarzystw ubezpieczeniowych 123rf.com
Ubezpieczenie samochodu? Byle najtańsze i problem z głowy. Z takiego założenia wychodzi większość posiadaczy czterech kółek w Polsce. Nie zaszkodzi jednak zmienić ten nawyk i zrobić wybiegający poza cenę research. Może wówczas okazać się, że za niewielką dodatkową opłatę kierowca będzie miał mniej powypadkowych stresów.


Nad Wisłą ubezpieczenie komunikacyjne – najbardziej popularny, bo związany z posiadaniem pojazdów mechanicznych rodzaj polis – można podzielić na dwie grupy: obowiązkowe i dobrowolne. Rozwiązania te służą ochronie właścicieli aut i innych pojazdów przed stratami i szkodami, jakie mogą oni ponieść jako uczestnicy ruchu drogowego.

Obowiązkowe OC zna każdy kierowca. Jej zasady reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że choć ceny OC mogą być różne, to każda taka polisa musi gwarantować kierowcy przewidziany prawem zakres ochrony.
Z dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym większość zmotoryzowanych Polaków kojarzy najczęściej Autocasco (AC), ubezpieczenie ratujące finansowo w przypadku takich zdarzeń losowych jak kradzieże czy skutki żywiołów. Inne dobrowolne usługi to np. ubezpieczenie assistance (ASS – usługi pomocowe w razie wypadku lub awarii samochodu) czy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW – ochrona życia/zdrowia kierowcy i pasażerów).

Okazuje się, że nawet w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego cena to niejedyne kryterium dobrego wyboru. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, przeglądając oferty towarzystw ubezpieczeniowych, które sprzedają kierowcom ubezpieczenia OC/AC.

OC+?

W ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC każdy kierowca ma zagwarantowaną taką samą ochronę. Niektóre towarzystwa wychodzą jednak poza ustawowe minimum i za niewielką opłatą proponują różne dodatkowe rozszerzenia. Może być to pomoc drogowa z zakresu ASS np. wymiana uszkodzonego koła czy holowanie do najbliższego warsztatu.

Pakiet OC+AC

Skoro każdy kierowca musi i tak mieć wykupione OC, to z wypełnienia tego ustawowego obowiązku może dla siebie coś utargować, zwłaszcza gdy zależy mu na większej ochronie, jaką zapewnia dobrowolne ubezpieczenie AC. Nierzadko opłaca się bowiem dokupić je w pakiecie z OC po specjalnej zniżce niż zapłacić za nie osobno w późniejszym terminie.

Za granicą

Podczas podróży samochodem do takich krajów jak Białoruś, Rosja, Turcja czy Ukraina wymagana jest tzw. Zielona Karta. Jako odpowiednik ubezpieczenia OC chroni ona kierowcę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim poza granicami Polski. Warto porównać oferty ubezpieczalni, gdyż niektóre z nich dodają ją gratis do polisy OC.

Płatność

Z myślą o komforcie finansowym kierowców wiele firm ubezpieczeniowych oferuje rozłożenie OC na raty. Należy przy tym pamiętać, że taki ratalny system płatności wiąże się zazwyczaj z wyższymi kosztami ubezpieczenia w skali całego roku. Jeśli kierowca ma odpowiednie fundusze, to zaoszczędzi na jednorazowym wydatku. A gdy zapłaci kartą, często uzyska kolejny kilkuprocentowy rabat.

Odszkodowanie

Wybierając ubezpieczenie AC, mądrym z finansowego punktu widzenia posunięciem będzie dokładny research w kwestii wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Są to wszystkie, zdarzenia, w przypadku których kierowca nie otrzyma odszkodowania. Za tę samą cenę zakres ten może być więc odpowiednio węższy lub szerszy.

Naprawa szkody

W przypadku polisy AC warto zorientować się w sposobie naprawy szkody. Niektóre ubezpieczenia zapewniają wariant bezgotówkowy. Jeśli takiej opcji nie ma, oznacza to, że kierowca będzie musiał najpierw pokryć wszystkie koszty naprawy, a dopiero później ubiegać się o odszkodowanie. A nie każdy będzie mógł zawsze pozwolić sobie na taki wydatek z własnej kieszeni.

Porównywarka

Przy poszukiwaniu najlepszego OC, AC czy innych polis zasada ''porównuj nie tylko ceny, ale i inne parametry'' zasługuje, by wziąć ją sobie głęboko do serca. Nie trzeba jednak samemu przeglądać wykresów i tabelek. Wygodniej będzie posłużyć się internetowymi porównywarkami ubezpieczeń, które pomogą wybrać najlepszy wariant z możliwych.
Advertisement
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WDŻ
0 0Czy istnieje męska depresja poporodowa? Terapeuta o tym, z czym przychodzą do niego polscy mężczyźni
0 0Chcesz być eko, ale nie wiesz, jak zacząć? Oto 15 BANALNYCH sposobów na zero waste
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje