"Córka trenera" przywraca wiarę w polskie kino. Musicie to zobaczyć

Debiutantka i "debiutant", czyli Karolina Bruchnicka i Jacek Braciak
Debiutantka i "debiutant", czyli Karolina Bruchnicka i Jacek Braciak Fot. mat. prasowe
Dla wielu rodaków pójście do kina na polską komedię wiąże się z zachowaniem zasad pełnej konspiracji; porównywalnej z wizytą w sex shopie.To rodzaj grzesznej, wstydliwej przyjemności: z jednej strony chcesz pośmiać się do rozpuku na kolejnym głupkowanym "dziele" z Tomaszem Karolakiem, Maciejem Stuhrem i Piotrem Adamczykiem, lecz zarazem z tyłu głowy kołacze się myśl, że to przecież straszliwy obciach.A więc ruszasz do multipleksu, zastanawiając się, czy nie spotkasz tam sąsiadów, rodziny albo znajomych. Zaczyna się nerwowe rozglądanie wokół. Ciemne okulary w kolejce po bilet. Zasłanianie połowy twarzy kapturem. Dobra rodzima komedia, na którą można pójść bez nerwowego skanowania otoczenia i opuścić salę kinową z podniesioną przyłbicą? Wielka rzadkość.


W tym miejscu zaznaczmy jasno i wyraźnie: podciągając "Córkę trenera" pod taki gatunek filmowy w absolutnie żadnym wypadku nie należy mówić o czymś jakkolwiek zbliżonym do "Ambassady", "Last Minute", tudzież trylogii "Planeta singli"!

To raczej wysmakowany miks, w którym znajdziesz zarówno humor, jak i elementy kina drogi, dramatu obyczajowego oraz tego "czegoś", co sprawia, że obraz może być śmiało puszczany na festiwalach kina niezależnego, licząc na owację na stojąco po napisach końcowych.

Fabuła? Ot, bez wodotrysków: 17-letnia Wiktoria Kornet (Karolina Bruchnicka) podróżuje po kraju ze swoim ojcem Maciejem (Jacek Braciak). Objeżdżają kolejne prowincjonalne turnieje tenisa ziemnego, ścigając swoje marzenia – Wiktoria ma zrobić wielką karierę w sporcie, czyli to, co jej ojcu nie udało się przed laty.

Po drodze pojawia się całe spektrum emocji, napięć, huśtawek emocjonalnych i dylematów, jakie po prostu muszą towarzyszyć relacjom bezgranicznie zakochanego w swej latorośli ojca oraz nastolatki, która właśnie zaczyna odczuwać potrzebę wymknięcia się z spod jego skrzydeł. Zwłaszcza gdy znaczną część życia spędzają zamknięci w kabinie samochodu


Oto pokusy związane z płcią przeciwną i używkami, tudzież wszelakie rzeczy, które mogą dawać człowiekowi szczęście, lecz stoją w zdecydowanej sprzeczności z ogromnymi poświęceniami, jakich wymaga wielka kariera sportowa.
Mała porada: zdecydowanie warto zapamiętać Karolinę Bruchnicką, bo o tej 24-latce z Wałbrzycha usłyszymy jeszcze nie raz. Jeżeli dziewczyna, która dopiero stoi na progu kariery filmowej, nie została "zjedzona" przez kreację Jacka Braciaka, mówimy już o naprawdę gigantycznym sukcesie.

Warto nadmienić bowiem, że powyższy aktor zagrał trenera-perfekcjonistę na takim poziomie, w jakim odbija piłki tenisowe Novak Đoković. Przy okazji: Braciak również jest swoistym debiutantem: choć aktor ów od lat jest jednym z największych dóbr rodzimej kinematografii, dopiero dziś – z pięćdziesiątką na karku – po raz pierwszy otrzymał rolę główną.

Drugi film pełnometrażowy Łukasza Grzegorzka (w roku 2016 dał nam niezłego "Kampera") to jeden z tych nielicznych tytułów, które pozwalają wierzyć optymistom, głoszącym, że polska kinematografia ma się coraz lepiej.Rzecz jest świetnie napisana (filmowi nie szkodzą nawet drobne niedociągnięcia w scenariuszu) i równie dobrze wyreżyserowana. Dołóżmy do tego "światowe" aktorstwo i urzekające zdjęcia Weroniki Bilskiej, a otrzymamy obraz przypominający wysłużonego Volkswagena Transportera, którym jadą bohaterowie tego filmu: jest prosty, skromny i niedrogi, lecz naprawdę dzielnie wiezie nas do celu. Tutaj: wielkich emocji przed ekranem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Inflacja w Polsce wyższa niż oczekiwano. Wyjaśniamy, komu to jest na rękę
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy