NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Liroy
  Liroy: "Przeraża mnie, że wciąż wybieramy mniejsze zło". Hardkorowa pogawędka o muzyce i polityce

  Dokładnie 25 lat temu ukazał się "Alboom", czyli płyta, która wywołała naprawdę wielką rewolucję nad Wisłą, sprawiając, że statystyczny Polak po raz pierwszy usłyszał terminy "rap" i "hip-hop". To wręcz idealna okazja do porozmawiania z Piotrem Liroyem-Marcem o tym, co się dzieje dookoła – zapraszam do podcastu, z którego dowiesz się rzeczy, których nie ma w podręcznikach i o których nie mówi się w szkołach.

 • Hanna Banaszak
  Hanna Banaszak: Brak umiejętności kompromisu jest naszą cechą narodową

  Zadebiutowała w roku 1980, stając się jedną z największych gwiazd PRL-u. Dziś, po siedmioletniej przerwie, wydaje nowy album, na który trafiły piosenki z (niezbyt wesołymi, zaznaczmy) tekstami autorstwa m. in. Wisławy Szymborskiej, Witolda Gombrowicza, Tadeusza Różewicza i Wojciecha Młynarskiego. To doskonała okazja do przeprowadzenia wywiadu z artystką, która zazwyczaj unika obecności w mediach – porozmawiajmy o tym, co smuci Hannę Banaszak w dzisiejszej Polsce, skłóconych rodakach, politykach współczesnych oraz działaczach Solidarności w czasach stanu wojennego. Dowiemy się także, w jaki sposób młoda piosenkarka może wydostać się z szufladki z napisem "symbol seksu", do której włożyli ją mężczyźni władający szołbiznesem.

 • Natalia Nykiel w najnowszej kolekcji Christiana Paula
  "Po raz pierwszy zrobiłam coś kontrowersyjnego". Natalia Nykiel: artystka i grzeczna, i szalona

  ... i wtedy wchodzi ona: (niemal) cała na biało, w najnowszej kolekcji Christiana Paula. Moim dzisiejszym gościem jest nie tylko jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek, lecz także pani inżynier środowiska oraz specjalistka ds. kultury Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

 • Jan Holoubek
  "To, że Tomek żyje, jest prawdziwym cudem". Reżyser filmu o Komendzie zdradza nam jego kulisy

  Jan Holoubek: niegdyś operator filmowy i scenarzysta, dziś jeden z tych reżyserów, którzy udowadniają, że nad Wisłą mogą powstawać rzeczy naprawdę dobre. Karierę przez wielkie "K" zaczął od "Rojsta", po którym przyszedł czas na serial "Odwróceni. Ojcowie i córki". We wrześniu na ekrany wejdzie film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", opowiadający o jednym z najgłośniejszych błędów rodzimego sądownictwa. Porozmawiajmy więc o prawie i sprawiedliwości (bez podtekstów!), tym, czy można zrozumieć dramat człowieka, który zostaje bezpodstawnie skazany za gwałt i zabójstwo oraz czy nad Wisłą da się (już) tworzyć filmy jednocześnie głębokie i naprawdę kasowe.

 • Volkswagen Tiguan
  Największy przebój Volkswagena w nowej odsłonie. Niby po staremu, a jednak zmiany są naprawdę duże

  – Sprawa wygląda tak: Tiguan potrzebuje kuracji odmładzającej. Zajmijcie się tym, pamiętając, że to najlepiej sprzedający się model w całej naszej grupie! Nie zepsujcie tego, co dobre – być może takie właśnie polecenie padło pewnego dnia w centrali koncernu Volkswagen. Sprawdźmy, jaką strategię przyjął zespół odpowiedzialny za wypuszczenie na rynek odświeżonej wersji SUV-a, który w samym tylko roku 2019 sprzedał się w ok. 911 tysiącach egzemplarzy.

 • Grzegorz Kulik
  Tłumaczył na śląski "Pulp Fiction" i Twardocha. Nam mówi, jak politycy lekceważą tradycje lokalne

  Na świat przyszedł w roku 1983 w Bytomiu, wychował się w Radzionkowie. Od lat jest człowiekiem-instytucją w dziedzinie popularyzowania języka śląskiego: zajmuje się m. in. tłumaczeniami, współtworzy serwis internetowy Wachtyrz.eu i prowadzi kanał youtube'owy "Chwila z gŏdkōm". Porozmawiajmy o tym, czy "godanie po ślōnsku" jest dziś obciachem i jak promować dorobek naszych przodków, używając nowoczesnych technologii. Na dokładkę: szczegóły współpracy ze Szczepanem Twardochem, walka ze stereotypami (od ksenofobii, poprzez koronawirusa, po separatyzm) oraz to, na ile politycy z Warszawy wspierają lokalny dorobek kulturowy – nie tylko śląski, zaznaczmy. Uwaga, wywiad powstał w dwóch wersjach językowych, polskiej i śląskiej (uproszczonej). Jeżeli masz ochotę wgryźć się w tę drugą, znajdziesz ją na końcu owego tekstu. Powodzynio!

 • Adam "Łona" Zieliński
  Łona, czyli raper-prawnik o tym, że łamanie prawa przez PiS ma pewne zalety

  Masz problem z precyzyjnem zdefiniowaniem pojęcia "raper-intelektualista"? Ten dżentelmen ze Szczecina może być w owej kwestii odpowiednikiem wzorca metra z Sèvres. Oto Adam "Łona" Zieliński, czyli ktoś, kto od lat łączy bycie jedną z największych legend rodzimego hip-hopu z karierą prawniczą oraz człowiek, który wypowie dziś naprawdę wiele mądrych słów. Porozmawiajmy o wyborach (bądź też "wyborach") prezydenckich, policji oraz partii PiS, a także o tym, czy Andrzej Duda momentami sprawia wrażenie człowieka naćpanego uwielbieniem ze strony tłumu. No a skoro o tym mowa: poruszmy także wątki promowania narkotyków w hip-hopie i konsumowania alkoholu, gdy człowiek zostaje ojcem. Dowiemy się także, czy Polacy (ze szczególnym uwzględnienie fanów "rapu prawilnego") są antysemitami i rasistami oraz czy każdy MC jest pozerem.

 • Grzegorz Kulik
  Przekłodoł na ślōnski Pulp Fiction, Twardocha. Nōm pado, jak politykry zaniydbujōm tradycyje lokalne

  Narodziōł sie we 1983 roku w Bytōmiu, chowoł sie w Radziōnkowie. Ôd lot ôn je czowiek-instytucyjo ôd popularyzowanio ślōnskigo jynzyka: poro sie m. in. przekładami, spōłtworzi serwis internetowy Wachtyrz.eu i kludzi youtube'owy kanał „Chwila z gŏdkōm”. Poôzprawiōmy ô tym, czy godanie po ślōnsku to je dzisiej ôstuda, i jak prōmować dorobek naszych praôjcōw bez użycie modernych technologiji. Ôkrōm tego: informacyje ô spōłpracy ze Szczepanym Twardochym, walka ze stereotypami (ôd ksynofobije, bez korōnawirus, po separatyzm), jak tyż to, na wiela politykry z Warszawy spiyrajōm lokalny kulturowy dorobek - niy ino ślōnski, żeby było wiadōmo.

 • Katarzyna Zawadzka
  Katarzyna Zawadzka: role u Barbary Sass, Petra Zelenki i Patryka Vegi jako seria pięknych przypadków

  Dziś czas na pogawędkę z najbardziej utalentowaną córką zachodniopomorskiego Dygowa, którą możesz znać chociażby z "Królowej chmur" Radosława Piwowarskiego", "W imieniu diabła" Barbary Sass, "Bad Boya" Patryka Vegi, bądź też seriali "Tancerze", "Prawo Agaty" oraz "Dabing Street" Petra Zelenki.

 • Veronika Slowikowska w "Co robimy w ukryciu"
  Urodziła się w Kanadzie, jej serce bije w Polsce. Poznaj aktorkę z serialu HBO "Co robimy w ukryciu"

  Klnę się na kołek osikowy, butelkę wody święconej i główkę czosnku: choć nie jestem miłośnikiem tematyki wampirycznej, to serial "Co robimy w ukryciu" uważam za jedno z największych dokonań ludzkości. Stoją za nim Taika Waititi (tak, ten od oscarowego "Jojo Rabbita") oraz Jemaine Clement (współtwórca fenomenalnego "Flight Of The Conchords"), natomiast w jedną z ról drugoplanowych wcieliła się pewna aktorka o swojsko brzmiącym imieniu i nazwisku... Oto Veronika Slowikowska, czyli 25-letnia Kanadyjka, która przyszła na świat w rodzinie polskich emigrantów. Poznaj ją już dziś, zanim podbije Hollywood.

O sobie

Szef stylu życia w naTemat. Przez 16 lat pracował w wydawnictwie Marquard Media Polska, gdzie pełnił funkcję redaktora w lifestyle'owych miesięcznikach "CKM", "Playboy", "Esquire". Był także wieloletnim redaktorem prowadzącym w dodatkach "Czwarty wymiar" i "Czas luksusu".