Sędzi z Gdańska grozi kara. "Uchybiła godności urzędu", bo... przyjęła nagrodę od Adamowicza

Paweł Adamowicz wręczył nagrodę Dorocie Zabłudowskiej w grudniu ubiegłego roku.
Paweł Adamowicz wręczył nagrodę Dorocie Zabłudowskiej w grudniu ubiegłego roku. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe Dorota Zabłudowska będzie musiała tłumaczyć się rzecznikowi dyscyplinarnemu za nagrodę, którą dostała w grudniu ubiegłego roku od Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska wręczył ją za... działalność na rzecz ochrony praw człowieka.


"Sędzia z Gdańska musi tłumaczyć się rzecznikowi dyscyplinarnemu z tego, że otrzymała Nagrodę Równości od Prezydenta Miasta! Główną ideą Nagrody jest promowanie osób, które w szczególny sposób działają na rzecz praw człowieka" – poinformowała we wtorek adwokatka Sylwia Gregorczyk-AbramDo swojego tweeta załączyła pismo, jakie Dorocie Zabłudowskiej wysłał Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Michał Lasota. Przeczytać w nim można, że sędzia ma złożyć oświadczenie "dotyczące możliwego przewinienia dyscyplinarnego w postaci uchybienia godności urzędu poprzez przyjęcie od Prezydenta Miasta Gdańska Gdańskiej Nagrody Równości".

Nagroda Równości przyznawana jest za działalność na rzecz ochrony praw człowieka. Skąd więc "uchybienie godności urzędu"? Rzecznikowi dyscyplinarnemu nie spodobały się motywy, dzięki którym kapituła nagrody przyznała ją Zabłudowskiej. Chodziło o jej sprzeciw wobec niekorzystnych dla praworządności zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym, Krajowym Rejestrze Sądowym i sądach powszechnych. To m.in. ona była twarzą protestów.

Miejsce przyznawania nagrody jest także symboliczne. Paweł Adamowicz wręczył ją w Europejskim Centrum Solidarności. Jednak sprawa Zabłudowskiej nie jest jedyna jeśli chodzi o dyscyplinarne represje sędziów. Pisaliśmy już m.in. o Pawle Strumińskim z Sądu Rejonowego w Gliwicach, który na Twitterze przyrównał Kaczyńskiego do Lenina oraz o sędzim Sławomirze Jęksy, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania, czym też podpadł rzecznikowi dyscyplinarnemu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu