"Transmisja z samobójstwa". Hołownia obejrzał konferencję biskupów i stracił cierpliwość

Konferencja KEP ws. pedofilii. Szymon Hołownia skrytykował biskupów.
Konferencja KEP ws. pedofilii. Szymon Hołownia skrytykował biskupów. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
"Miałem wrażenie, że oglądam transmisję z samobójstwa" – takimi słowami Szymon Hołownia skomentował czwartkową konferencję, podczas której biskupi przedstawili raport na temat przypadków pedofilii w polskim Kościele. "Nasz Episkopat (…) żyje na innej planecie" – stwierdził dziennikarz.


"Naprawdę trzeba wybitnego antytalentu medialnego i zupełnego braku społecznego słuchu, by tę sprawę rozgrywać w ten sposób" – napisał Szymon Hołownia w swoim poście na Facebooku.

Podobnie jak wielu Polaków, dziennikarz krytycznie odniósł się do ostatniej konferencji biskupów dotyczącej pedofilii w Kościele. "Wtedy kiedy trzeba mówić jasno, twardo i krótko, pokazać ludzką twarz, choć cień ludzkich emocji, choć promil spontaniczności i odruchu Samarytanina - rzucić wszystko i iść bandażować zranionych, dostajemy wykład nowego-starego (to bardzo trafne określenie) szefa KEP o ogólnie trudnej sytuacji dzieci na świecie" – czytamy w poście.


"Transmisja z samobójstwa"
Dalej Hołownia wskazał, że coraz więcej katolickich rodziców w Polsce zastanawia się czy wysłać dziecko na religię albo na ministrancki wyjazd z księdzem. "A oni - o hitlerowcach, komunistach i o tym, że w zasadzie to wszędzie są pedofile, więc naprawdę: o co chodzi" – dodał.


Dziennikarz zauważył, że w "środowisku jakoś tam zaangażowanych" świeckich katolików jest już brak cierpliwości. "Oglądając wczoraj tę konferencję miałem wrażenie, że oglądam transmisję z samobójstwa (a co najmniej poważnego samookaleczenia) instytucji. Na szczęście - nie wiary. Episkopat Polski - piszę to z pełną odpowiedzialnością - zrobił w ostatnich latach wszystko, (…) by ostygła we mnie wiara w Kościół" – stwierdził Hołownia.
Na koniec podkreślił, że "laicyzację zrobimy sobie sami" i zacytował słowa papieża Franciszka odnośnie pedofilii w Kościele. "My mamy słuchać krzyku. Mamy krzyczeć po tym, co usłyszymy. Co tu jest za trudne? Co niezrozumiałe? I przez ile jeszcze takie będzie?" – zapytał Hołownia.

Konferencja biskupów
Złość i niedowierzanie z powodu arogancji przedstawicieli Kościoła – tak w skrócie można opisać reakcje Polaków, którzy śledzili konferencję Episkopatu poświęconą skali pedofilii w Kościele. Odhumanizowane komunikaty wstrząsnęły Polakami, którzy zauważyli, że ani razu nie padło słowo "przepraszam".

Najważniejsze dane z raportu
Z danych opracowanych przez Konferencję Episkopatu Polski wyłania się obraz patologii w polskim Kościele. Statystyki pokazują, kto najłatwiej może się stać ofiarą księdza pedofila. Widać też wyraźnie, że w ostatnich latach jest zgłaszanych coraz więcej przypadków przestępstw popełnianych przez osoby duchowne na nieletnich.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Kaczyńskiego o poparcie dla Dudy.[/b] Prezydent nie będzie zadowolony

Zapytali Kaczyńskiego o poparcie dla Dudy. Prezydent nie będzie zadowolony

Anna RydekAnna Rydek

W chwili, gdy pierwszy szok wywołany dokumentem braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" zaczyna mijać, czas włączyć racjonalne myślenie i poszukać odpowiedzi na pytanie: kim jest i jak działa pedofil? Do odpowiedzi posłuży mi doświadczenie własne, jako ofiary pedofila, oraz ludzi, których spotkałam w toku swojego procesu terapeutycznego. Który to proces – dodam, prawdopodobnie nigdy się tak naprawdę nie skończy, a w każdym razie nie zlikwiduje całkowicie objawów i nie cofnie...

Zaskakujący ruch nowego prezydenta Ukrainy. [b]Zełenski rozważa referendum ws. Rosji

Zaskakujący ruch nowego prezydenta Ukrainy. Zełenski rozważa referendum ws. Rosji