Zamach w Nowej Zelandii. Służby specjalne badają polskie wątki w ataku na dwa meczety

Służby sprawdzają "polski wątek" piątkowego zamachu w Nowej Zelandii.
Służby sprawdzają "polski wątek" piątkowego zamachu w Nowej Zelandii. Fot. facebook.com/i24newsEN
Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, służby specjalne badają polskie wątki zamachu w Nowej Zelandii. Powodem takiego postępowania jest wspomnienie naszego kraju w manifeście zamachowca.


Rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził, że służby analizują polskie wątki krwawego zamachu.

Badane jest, czy zamachowiec przebywał kiedykolwiek na terenie Polski. Powodem jest między innymi kilkudziesięciostronicowy manifest, który przed zamachem opublikował jeden z napastników – wymienia w nim nazwę naszego kraju.

Ponadto dodajmy, że na magazynkach do broni maszynowej, której używali zamachowcy, znalazło się polskie nazwisko hetmana Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczył z Turkami pod Wiedniem.

Na celowniku broni, której zdjęcia trafiły do sieci, znajduje się także charakterystyczny symbol Żelaznej Gwardii. To potoczna nazwa faszystowskiej organizacji politycznej działającej w Rumunii w latach 1927–1941. Jej założycielem był Corneliu Zelea Codreanu, faszystowski polityk o polsko-niemiecko-mołdawskich korzeniach. Jego ojciec, Ion (Jan) Zeliński, w 1902 r. zmienił swoje imię na Zelea Codreanu.

Przypomnijmy, w strzelaninach, do których doszło w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii, zginęło 49 osób (w tym dzieci), a kilkadziesiąt zostało rannych. Podczas policyjnej akcji zatrzymano trzech mężczyzn i jedną kobietę. W 87-stronicowym manifeście znaleziono antymuzułmańskie i antyimigranckie hasła.

źródło: rmf24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Kaczyńskiego o poparcie dla Dudy.[/b] Prezydent nie będzie zadowolony

Zapytali Kaczyńskiego o poparcie dla Dudy. Prezydent nie będzie zadowolony

Anna RydekAnna Rydek

W chwili, gdy pierwszy szok wywołany dokumentem braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" zaczyna mijać, czas włączyć racjonalne myślenie i poszukać odpowiedzi na pytanie: kim jest i jak działa pedofil? Do odpowiedzi posłuży mi doświadczenie własne, jako ofiary pedofila, oraz ludzi, których spotkałam w toku swojego procesu terapeutycznego. Który to proces – dodam, prawdopodobnie nigdy się tak naprawdę nie skończy, a w każdym razie nie zlikwiduje całkowicie objawów i nie cofnie...

Zaskakujący ruch nowego prezydenta Ukrainy. [b]Zełenski rozważa referendum ws. Rosji

Zaskakujący ruch nowego prezydenta Ukrainy. Zełenski rozważa referendum ws. Rosji