Organizatorzy Restaurant Week serwują ważną lekcję. Nie zawsze “dużo i tanio” znaczy dobrze

Po pierwsze; nie marnuj. Ta idea przyświeca wiosennej edycji Restaurant Week
Po pierwsze; nie marnuj. Ta idea przyświeca wiosennej edycji Restaurant Week Fot. materiały prasowe
Kiedy ląduje przed tobą półmisek frytek o średnicy pół metra i sznycel wielkości głowy dinozaura, raczej nie poskarżysz się szefowi kuchni, że bezczelnie przecenił pojemność twojego żołądka. Ucieszysz się, że było dużo, a jak jeszcze było tanio, to wrzucisz fotkę na Insta.


I nie zastanowisz się, co kuchnia zrobi z resztkami - przecież nie po to idziesz do restauracji, żeby przejmować się zmywaniem, prawda? Nie do końca - przekonują organizatorzy nadchodzącej edycji Restaurant Week. Festiwal już 3-17 kwietnia. Rezerwacje trwają na www.RestaurantWeek.pl.

Kolejna edycja najpopularniejszego, cyklicznego wydarzenia kulinarnego w Polsce będzie przebiegać pod hasłem #SzanujJedzenie. Apel ten skierowany jest w równym stopniu do właścicieli ponad 400 restauracji biorących udział w festiwalu, jak i gości, którzy odwiedzą je w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia. Można mieć nadzieję, że przesłanie odbije się szerokim echem - organizatorzy spodziewają się nawet 100 tysięcy gości.

Każdy, kto w dniach 3-17 kwietnia zarezerwuje miejsce w jednej z restauracji zgłoszonych do Restaurant Week będzie miał okazję skosztować specjalnego trzydaniowego menu którego cena niezależnie od miasta czy restauracji, wynosi 49 zł.

Wartością dodaną nadchodzącej edycji, jest możliwość wsparcia inicjatywy, która ma nam uświadomić, jak ogromne ilości jedzenia marnują się każdego dnia. A właściwie, dla ścisłości: marnujemy. Statystyki są bowiem nieubłagane: niedojedzone lunche, przeterminowane jogurty i spleśniałe warzywa na przestrzeni roku kumulują się w paczkę o wadze przekraczającej 90 kilo.
Powyższe założenie jest i tak dość optymistyczne, bo działający przy ONZ, Światowy Instytut Zasobów szacuje z jeszcze większą górką: w skali świata, każdy z nas marnuje, lub przyczynia się do marnowania ponad 200 kg jedzenia. W ogólnym rozrachunku statystyki wyglądają jeszcze gorzej: nie jesteśmy w stanie “przejeść” ponad jednej trzeciej produkowanej na świecie żywności.


Zero waste czyli (prawie) wszystko da się zjeść
O zmianę tego trendu restauratorzy walczyli właściwie od zawsze. Nurt “zero waste”, czyli szukania smacznych zastosowań dla każdej części warzywa, owocu czy partii mięsa był bowiem w gastronomii obecny… jeszcze zanim to było modne. Najbardziej prozaiczna przyczyna to oczywiście aspekt finansowy, ale dzisiaj fakt, że to właśnie w profesjonalnych kuchniach marnuje się de facto najmniej żywności, ma również inne przyczyny.

Massimo Bottura, szef jednej z najlepszych restauracji na świecie - Osteria Francescana, twierdzi, że odpowiedzialność za to, co pojawia się na talerzach ponosi każdy z nas i podobnie, każdy z nas może zrobić coś, co sprawi, że skala marnowania jedzenia będzie się sukcesywnie zmniejszać.

Sam Bottura działa w tej kwestii szeroko: założył fundację Food for Soul, w ramach której powstają tzw. refettorios. Są to miejsca kulinarnych spotkań członków lokalnych społeczności: tych, którzy jedzenia potrzebują z tymi, którzy chcą przekazać jego nadmiar, albo pomóc w przygotowaniu pożywnego posiłku.

- W świecie, w którym rocznie marnuje się jedna trzecia produkowanej żywności, 800 milionów ludzi nadal jest niedożywionych. Z jednej strony mamy więc marnotrawstwo, z drugiej - deficyt. To tak naprawdę dwa oblicza tego samego problemu związanego z wyżywieniem na świecie - czytamy na stronie fundacji.

Aby zmniejszyć oddziaływanie obu aspektów tego problemu, Bottura promuje ideę #RespectFood, czyli świadomego podejścia do jedzenia, jego produkcji i spożycia.

Szacunek można okazywać na wiele sposobów - nie zawsze musi to być kategoryczne podporządkowanie się zasadom polityki “zero waste”. Jeśli uda nam się ograniczyć “waste” w jakimkolwiek procencie, zrobimy mały krok na przód.
Kupowanie jedzenia w rozsądnych ilościach, uważniejsze rejestrowanie upływających dat ważności czy gotowanie dla rodziny, a nie pułku wojska to jedno. Warto uzmysłowić sobie również, że szacunek należy się wszystkim posiłkom, nie tylko tym przygotowywanym samodzielnie. Idąc do restauracji może nie mamy może wpływu na to, jak grube były obierki z ziemniaków, ale możemy pomóc ograniczyć straty kuchni dając jasny sygnał, kiedy się pojawimy.

Platforma rezerwacji działająca w ramach Restaurant Week to właśnie przykład takiego rozwiązania. Restauracje biorące udział w festiwalu dokładnie wiedzą, ile osób pojawi się danego dnia i o określonej godzinie. Mają więc jasną informację na temat liczby porcji, którą należy przygotować - tak, żeby nic się nie zmarnowało.

Organizatorzy Restaurant Week przygotowali dodatkową atrakcję, która sprawi, że #SzanujJedzenie zostanie wam w głowach na długo. Wrzucając do internetu zdjęcie z posiłku opatrzone odpowiednimi hash tagami będziecie mieli szansę wygrać kolację w restauracji Massimo Bottury i uczyć się wdrażania polityki “zero waste” od najlepszych.

Nadchodząca wiosenna edycja festiwalu Restaurant Week rusza 3 i potrwa do 17 kwietnia. Miejsca można rezerwować tutaj.

Artykuł powstał we współpracy z Restaurant Week.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Olga Bołądź rzuciła wyzwanie koleżankom z branży. Teraz kobiety dołączają do #boladzchallenge
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!