Jan Kobylański nie żyje. Działacz polonijny z Ameryki Łacińskiej był oskarżany o antysemityzm

Jan Kobylański zmarł w wieku 95 lat. Polonijny działacz z Urugwaju w Polsce był oskarżany o antysemityzm.
Jan Kobylański zmarł w wieku 95 lat. Polonijny działacz z Urugwaju w Polsce był oskarżany o antysemityzm. Screen / YouTube / Interpolonia
Polonijny działacz z Ameryki Południowej Jan Kobylański zmarł w wieku 95 lat. Był wieloletnim prezesem Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej. Był też oskarżany o antysemityzm. Polskie media pisały też o rzekomej współpracy z hitlerowcami w czasie II wojny światowej.


Kobylański urodził się w Równem, ale mieszkał od lat w Urugwaju. Był tam honorowym konsulem, tak jak w Argentynie. Ze stanowiska w Urugwaju odwołał go Władysław Bartoszewski. Powodem były oskarżenia o działania szkodliwe dla Polski i antysemityzm. Został odznaczony Krzyżem Oświęcimskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W 2001 roku dziennikarka "Rzeczpospolitej" Hanna Woysław podważyła oficjalną biografię Kobylańskiego. Według Woysław nie było śladu jego obecności w archiwach obozowych. Kilka lat później inny dziennikarz "RP" zarzucił Kobylańskiemu współpracę z hitlerowcami w czasie II wojny światowej. Miał pod pseudonimem "Janusz" wydać w ręce gestapo członków rodziny Szenkerów. Kobylański zaprzeczał tej wersji.

W grudniu 2011 warszawski sąd umorzył – z powodu przedawnienia – proces karny ws. grupy dyplomatów i dziennikarzy, których Kobylański oskarżył o zniesławienie po tekstach "Gazety Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Newsweeka" i "Polityki". Przywoływali oni słowa polonijnego działacza, że "jedna trzecia polskich biskupów to Żydzi" i "Żydzi zawsze będą nienawidzić Polaków bo mają parszywe geny".


Jan Kobylański miał też proces z Radosławem Sikorskim. Były minister spraw zagranicznych w wywiadzie-rzece pt. "Strefa zdekomunizowana" powiedział, że pion śledczy IPN zastanawiał się nad postawieniem Kobylańskiemu zarzutu o szmalcownictwo w czasie II wojny światowej. Kobylański złożył pozew o ochronę dóbr osobistych.

źródło: Radio Maryja
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Dwóch facetów z komputerem zawstydziło sondażownie. Sztuczna inteligencja przewidziała wynik wyborów

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych