"Złodziej-sędzia, złodziej-sędzia...". Ziobro odpowiada KE i atakuje Timmermansa

Zbigniew Ziobro nie był zadowolony z decyzji KE.
Zbigniew Ziobro nie był zadowolony z decyzji KE. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wiadomość o tym, że Komisja Europejska zajmie się Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego nie spodobała się ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro. Jego zdaniem, decyzja o utworzeniu nowej izby w SN była słuszna i atakuje wiceszefa KE Fransa Timmermansa, który najgłośniej krytykuje zmiany w polskim systemie sądownictwa.


– Jeśli pan Timmermans reaguje na tego rodzaju sytuacje, gdzie Sąd Najwyższy w trakcie trwania sporu o sądownictwo uniewinnia złodzieja-sędziego i stwierdza, że ten złodziej-sędzia może dalej być nieskazitelnym sędzią i karać złodziei, jeśli tacy ukradną na przykład wiertarkę w hipermarkecie, to ja rozumiem oburzenie pana Timmermansa – mówił dziennikarzom Zbigniew Ziobro.

Prokuratorowi generalnemu i zarazem ministrowi sprawiedliwości nie spodobała się decyzja Komisji Europejskiej, która wszczęła postępowanie przeciwko Polsce za system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. KE uważa, że narusza on niezawisłość sędziowską i nie daje gwarancji ochrony sędziów przed kontrolą polityczną. Polski minister przeszedł jednak do ofensywy.

– Może chodziło [Timmermansowi -red.] o te przypadki, które spowodowały, że powołaliśmy Izbę Dyscyplinarną, która za zadanie ma stosować równą miarę wobec wszystkich obywateli, a nie inną miarę wobec tych, którzy uważają się za nadzwyczajną kastę i tych, którzy są zwykłymi obywatelami. (...)Chętnie zadałbym pytanie panu Timmermansowi, czy w standardzie, o jaki mu chodzi, jakiego broni, jaki chciałby przywrócić, jest to, by dotychczasowa procedura chroniła sędziów złodziei, przestępców? – pytał Ziobro.


Polska ma dwa miesiące, by odnieść się do zarzutów Komisji Europejskiej. Jeśli polski rząd nie przekona do swoich racji Brukseli, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...