O to wszyscy pytali podczas pożaru Notre Dame. Na szczęście prawie 800-letni zabytek przetrwał

Na szczęście, zabytkowe rozety nie spłonęły.
Na szczęście, zabytkowe rozety nie spłonęły. Fot. wikipedia.com/Milliped
Pożar katedry Notre Dame nad ranem został ugaszony i widać – czego nie udało się uratować, a co zostało zachowanie. Ogień zniszczył nie tylko dach i iglicę, ale też wiele zabytków i dzieł sztuki. Gdy strażacy walczyli z płomieniami, wiele osób zadawało sobie pytanie, czy tragedię przetrwają bodaj najbardziej rozpoznawalne elementy katedry – witrażową rozetę nad wejściem.


Dopiero po zakończeniu akcji gaśniczej widać ogrom zniszczeń najsłynniejszej katedry gotyckiej na świecie. Zniszczeniu uległ dach katedry oraz iglica, a także drewniane wnętrze XIII–wiecznej świątyni.

Podczas relacji z poniedziałkowego pożaru, w komentarzach przewijały się obawy o to, czy pożogę przetrwają witrażowe rozety, które datuje się na 1260 rok, a które są widoczne na niemal każdym pamiątkowym zdjęciu z odwiedzić w katedrze.

Jak pokazują fotografie z wnętrza spalonej świątyni, witraże przetrwały. Z pewnością nie są w najlepszej kondycji i wymagają pilnego zabezpieczenia przez zniszczeniem, ale ich oryginalny charakter powinno udać  się zachować. Zdjęcie zamieścił korespondent "The Telegraph". Przypomnijmy, paryska prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry Notre Dame, która w poniedziałek stanęła w płomieniach.Na razie oficjalna przyczyna pożaru nie jest znana.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...