Amerykanie grożą embargiem na polskie mięso. Możemy stracić ważny rynek zbytu

USA znów grożą wprowadzeniem embarga na polską wieprzowinę.
USA znów grożą wprowadzeniem embarga na polską wieprzowinę. Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
To byłaby prawdziwa katastrofa – sprzedaż polskiej wieprzowiny do USA stanowi około 12 proc. polskiego eksportu. Tymczasem powraca groźba amerykańskiego embarga na mięso z Polski. Co gorsza za USA podobną decyzję mogą podjąć Izrael i Kanada. Wszystko przez brak odpowiedniego nadzoru weterynaryjnego.


Jak informuje RMF FM, do Głównego Inspektora Weterynarii trafiło pismo od jego odpowiednika z z USA. Bynajmniej nie była to kartka z życzeniami z okazji zbliżających się świąt. Przeciwnie – polskim producentom wieprzowiny grozi przykra niespodzianka. Chodzi o embargo na import do USA mięsa z Polski.

Dlaczego? Amerykanie wskazują na nie dość dokładny nadzór weterynaryjny i domagają się zatrudnienia blisko 50 lekarzy weterynarii, którzy będą badać mięso mające trafić do USA. Lekarze mają zostać zatrudnieni w terminie do 15 lipca, przy czym strona polska została wezwana do składania raportów w sprawie podjętych działań. Pierwszy ma zostać złożony już 8 maja.

Co gorsza, podobny krok jak USA rozważają też według RMF FM także Izrael i Kanada. Tymczasem tylko eksport wieprzowiny do USA stanowi około 12 proc. polskiego eksportu.

Przypomnijmy, że embargo na polskie mięso nie jest dla ministerstwa rolnictwa żadną nowością. W związku z rozprzestrzenianiem się ASF zakaz importu wieprzowiny z Polski wprowadziła w zeszłym roku Ukraina. Także Amerykanie w zeszłym roku wprowadzili całkowite embargo, które potem zostało ograniczone do dwóch zakładów produkujących mięso na tamtejszy rynek.


źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu