Wygląda znajomo? W tej "starodawnej" rzeźbie można rozpoznać współczesne twarze

Wygląda jakby na poznańskim rynku stała od kilku wieków. Ale fontanna Neptuna, a także trzy inne przedstawienia rzymskich bóstw ulokowane na przeciwległych osiach głównego placu intrygują zwiedzających dopiero od wczesnych lat dwutysięcznych.


Miejsce i tematyka figur nie zostały oczywiście wybrane przypadkowo. Pierwowzory mitycznych postaci pojawiły się w tych samych miejscach już w XVII wieku. Dokładnego momentu ich demontażu annały nie odnotowały.

Pomysł ich ponownej instalacji zyskał jednak szeroką aprobatę. Konkurs na projekt figury Neptuna wygrał Adam Piasek. Rzeźbiarz tak bardzo ucieszył się z wyróżnienia, że postanowił sprezentować Neptunowi towarzystwo. Postaci Trytona i Amfitryty są rzekomo bardzo podobne do samego twórcy i jego narzeczonej.

#Huawei #P30Pro #FotografiaNaNowo

Partnerem artykułu jest Huawei.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki