Przekroczony termin płatności za OC. Jakie konsekwencje czekają kierowcę i co powinien zrobić?

Co się stanie, jeśli przekroczymy termin płatności raty za OC? Jakie konsekwencje czekają spóźnialskich? Co zrobić, gdy zwłoka wynika z kłopotów finansowych?
Co się stanie, jeśli przekroczymy termin płatności raty za OC? Jakie konsekwencje czekają spóźnialskich? Co zrobić, gdy zwłoka wynika z kłopotów finansowych? 123rf.com
Co piątemu Polakowi zdarza się nie zapłacić rachunku czy kolejnej raty na czas. Czasami wynika to z kłopotów finansowych, jednak najczęściej stoi za tym roztargnienie, czyli zwykłe ludzkie zapominalstwo. Przede wszystkim daje ono o sobie znać przy opłatach za długoterminowe usługi np. obowiązkowe ubezpieczenie OC.


Co się stanie, jeśli przekroczy się termin płatności raty za OC? Świat się nie zawali, choć oczywiście sprawy nie wolno bagatelizować. Należy pamiętać, że w odróżnieniu od ubezpieczenia AC brak opłaty kolejnej raty w OC nie powoduje przerwania ochrony ubezpieczeniowej. W tym przypadku ubezpieczyciel automatycznie przedłuży polisę.

Przyczyna tej procedury tkwi w przepisach prawach. Konieczność posiadania ubezpieczenia OC jest regulowana ustawowo, dlatego kierowcy są nim objęci również wtedy, gdy zalegają z zapłatą kolejnej raty. Jeśli jednak do końca trwania umowy nie wywiążą się z tego obowiązku, wówczas umowa nie odnowi się na kolejny rok.

Jakie konsekwencje czekają spóźnialskich? W wariancie zakończenia umowy OC kierowca, który nie wykupił takiej ochrony, trafia na celownik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Stojąca na straży tego obowiązku instytucja nakłada i egzekwuje opłaty karne za brak ubezpieczenia OC (zwłoka powyżej 14 dni to aż 4 500 zł).


Oczywiście kara od UFG nie znosi długu, jaki kierowca ma wciąż wobec towarzystwa ubezpieczeniowego, które w okresie trwania umowy zapewniało mu ochronę OC. Po pierwsze, za niezapłacenie raty OC w terminie, tak samo jak w przypadku każdej innej usługi, trzeba liczyć się z naliczaniem odsetek. Im dłuższa zwłoka, tym będą one większe.

Uporczywe zwlekanie z dokonaniem płatności w reakcji na wezwania do zapłaty skutkować będzie oddaniem sprawy do sądu i poddaniem długu egzekucji komorniczej. Jak przy każdej procedurze odzyskiwania zaległych wierzytelności, dłużnik może zostać dodatkowo obciążony kosztami związanymi z pracą komornika.

Osoby, które nie płacą OC na czas, mogą też trafić na przysłowiową czarną listę i w przyszłości nie mieć dostępu do zniżek za ubezpieczenie. W ich przyznawaniu towarzystwa ubezpieczeniowe mają bowiem dużą swobodę. Jeśli prześwietlając historię klienta jako kierowcy, natkną się na jakieś opóźnienia, mogą zaoferować wyższe opłaty za polisę.

Opóźnienie w opłacie polisy OC może zdarzyć się każdemu. Jeśli wynosi kilka dni, raczej nie mamy powodów do obaw, zapłaćmy składkę jak najszybciej i problem z głowy. W sytuacji, gdy zaległość wynika z problemów finansowych, to nie odwlekajmy kontaktu z ubezpieczycielem. Być może będzie opcja rozłożenia opłaty OC na dogodniejsze raty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Orędzie Grodzkiego może zadziwić widzów TVP. I okazuje się, że Kurski nie ma tu nic do gadania
INNPoland 0 0Wielu firmom to się nie spodoba. Takie będą konsekwencje zmian w umowach śmieciowych
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0"Nocny pobór" we Wrocławiu. Do wojska na szkolenie ma się stawić 1500 osób
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
WYWIAD 0 0"To dlatego powiedziałam wow". Piekarska zdradza, o czym rozmawiała z Kaczyńskim
0 0"Kobietom należą się te pieniądze". Opozycja przeszła do działania w Senacie
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO

POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"