Tam, gdzie Yoda mówi w esperanto: Muranów to warszawska dzielnica murali

Zdjęcie wykonano smartfonem Huawei P30 Pro
Zdjęcie wykonano smartfonem Huawei P30 Pro Fot. naTemat
Ktoś, kto przypadkiem wejdzie w bramę przy ul. Nowolipki 4, może się mocno zdziwić. Z pomalowanych na żółto ścian będą na niego spoglądać Mistrz Yoda, Einstein, Brudny Harry, a nawet Osioł ze Shreka. Z towarzyszących im napisów zdziwiony spacerowicz wywnioskuje jednak niewiele - chyba, że biegle włada esperanto.


Pierwsza liga popkultury zawitała na Muranów w hołdzie Ludwikowi Zamenhoffowi. Twórca esperanto pochodził z Białegostoku, ale znaczną część życia spędził w Warszawie. Mural, który ma o tym fakcie przypominać, został zaprojektowany przez Annę Koźbiel i Adama Walasa.

Przy alei Solidarności 78 znajduje się z kolei "Mural ulicy Leszno", poświęcony historii jednej z najważniejszych ulic przedwojennej Warszawy. Autorzy projektu, grupa TAKIE PANY, w graficznym skrócie zaprezentowała najważniejsze wydarzenia w dziejach dzisiejszej alei Solidarności.

Bramę przy alei Jana Pawła II 44, niedaleko skrzyżowania z aleją Solidarności 82, zdobi natomiast mural poświęcony "Ludziom ulicy Leszno". Znajdują się na nim podobizny min. Bolesława Prusa czy Cypriana Kamila Norwida.

Podobnych pamiątek jest na Muranowie więcej, o czym można się przekonać nawet podczas krótkiego spaceru wąskimi podcieniami tamtejszych kamienic.

Niemal każda brama pokryta jest kolorową farbą, stanowiąc ukłon w stronę kultury i historii dzielnicy. Kobiety Muranowa, warszawscy muzykanci, Janusz Korczak, Maria Skłodowska-Curie - wszyscy oni mają na Muranowie swój kawałek ściany.

#Huawei #P30Pro #FotografiaNaNowo

Partnerem artykułu jest Huawei.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!