5 najmocniejszych cytatów z wystąpienia Tuska w Warszawie. PiS zapamięta je na długo

Donald Tusk wygłosił przemówienie o Konstytucji 3 maja, w którym nie zabrakło mocnych politycznych akcentów.
Donald Tusk wygłosił przemówienie o Konstytucji 3 maja, w którym nie zabrakło mocnych politycznych akcentów. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Jedni powiedzą, że było to genialne wystąpienie. Inni będą twierdzić inaczej. Jedno jest pewne: szef Rady Europejskiej ma talent do wygłaszania zdań, które zapadają w pamięć. Tak było podczas przesłuchania przed komisją ds. Amber Gold, tak było też w piątek w Auditorium Maximum w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Oto 5 cytatów, które – naszym zdaniem – najbardziej zapadną w pamięć.


1. Król Nocy z "Gry o tron"

Szef Rady Europejskiej postanowił przy ocenie bieżącej polskiej polityki posłużyć się anegdotą, przywołując czarny charakter z popularnej "Gry o tron".

– Jeśli nie znajdziemy sposobu na ograniczenie agresji w Polsce, to może się to skończyć konfrontacją, jak w "Grze o Tron" z Królem Nocy. Nie mówię, że mam w głowie jakiegoś polskiego polityka, że on jest Królem Nocy. Chodzi o to, by uniknąć logiki, w której jeden musi wykończyć drugiego – powiedział Tusk na Uniwersytecie Warszawskim.

2. O obchodzeniu konstytucji

To było charakterystyczne dla Tuska przejście od historii do teraźniejszości. Przywołując znaczenie historycznej Konstytucji 3 maja wskazał na to, jak ustawę zasadniczą, jego zdaniem, traktuje partia rządząca.


– Uczestniczyłem dziś w południe razem z prezydentem RP w uroczystościach trzeciomajowych i w głowie miałem właściwie tylko jedną myśl. Nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi – tak przywołując święto 3 maja, odniósł się do działań partii rządzącej.

3. O piłce nożnej

Tusk sprawnie wybrnął z wizerunku chłopca w krótkich spodenkach, która charata w gałę. Taką łatkę często próbowało przypinać mu Prawo i Sprawiedliwość.

– W polityce nie może chodzić o to, że ktoś kogoś pokonał lub unicestwił. Ktoś może wygrać wybory, ktoś może pokonać przeciwnika 26 maja, w październiku, czy w listopadzie tego roku. Będziemy dalej żyli w jednym kraju – mówił.

– Polityka to nie jest mecz, mam lekką chrypkę, bo bardzo przeżywam wczorajszy Puchar Polski, cieszę się, że wygrał mój klub, polityka to nie jest walka o puchar – przypomniał czwartkowy triumf Lechii Gdańsk w finale Pucharu Polski.

4. O języku polityki PiS

Tusk wykorzystał też umiejętność, z której tak dobrze był znany w czasach swojej politycznej kariery w Polsce. To sposób atakowania przeciwnika, który ma wskazywać na pokojowe zamiary.


– To pułapka zawarta w pewnej niedobrej gramatyce politycznej. W tej gramatyce rządzi słowo "albo", a chciałbym, aby rządziło słowo "i". Sami pomyślcie, jak to brzmi: "my albo oni". I porównajcie z tym: "my i oni" – analizował bieżącą politykę oponentów.

5. O PiS-owskim podejściu do konstytucji

Tu jeszcze raz wbił szpilę partii rządzącej, nawiązując do wielu jej działań dotyczących sądownictwa czy Trybunału Konstytucyjnego.

– Konstytucja nie jest świętością ani dogmatem. Wszak można każdą konstytucję zmieniać i poprawiać. Jeśli coś jest święte, to święty jest obowiązek jej przestrzegania przez wszystkich obywateli, a zwłaszcza przez władze – przypominał sposób sprawowania władzy przez ekipę "dobrej zmiany".

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Nasza dyplomacja znowu zawiodła
0 0"My Kaszubi...". Tusk na pożegnanie z RE powiedział kilka słów od serca

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
DZIEJE SIĘ 0 0Tusk kandydatem na nowe prestiżowe stanowisko europejskie
0 0"Schetyna nam władzy nie odda". Mucha coraz mocniej uderza w lidera PO
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką