Ten budynek był parlamentem trzech krajów. Pod względem rozmiaru jest jednak raczej przeciętniakiem

Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro
Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro Fot. na:Temat
Federacyjna Republika Jugosławii, Związek Państw Serbii i Czarnogóry, a obecnie Republika Serbii - zgromadzenia narodowe tych wszystkich krajów obradowały w tym samym budynku na palcu Nikoli Pašića w Belgradzie.


Zaprojektowany przez Konstantina Jovanovića budynek został oddany do użytku w 1936 roku. Od tamtej pory, na jego 13,800 metrów kwadratowych odbywały się sesje parlamentarne trzech różnych krajów.

Utrzymana w neobarokowym stylu bryła może robić wrażenie, jednak pod względem rozmiarów nie imponuje - w przeciwieństwie do budowli, jaką w 1997 roku zafundowali sobie sąsiedzi Serbów - Rumuni. Bukareszt wyszedł z założenia, że na takich inwestycjach nie wypada oszczędzać. Tamtejszy symbol demokracji kosztował 3 miliardy euro.

Za tę cenę Rumuni dostali 84 metry wysokości i 365 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Plotka głosi, że monumentalna budowla bardzo spodobała się amerykąńskiemu potentatowi medialnemu, Rupertowi Murdochowi, który rzekomo chciał go odkupić za miliard dolarów.

#Huawei #P30Pro #FotografiaNaNowo

Partnerem artykułu jest Huawei.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...