"Madonny Kory". W Warszawie odbędzie się wystawa wyjątkowych figurek wokalistki Maanamu

Wokalistka zmarła w 2018 roku w wyniku choroby nowotworowej.
Wokalistka zmarła w 2018 roku w wyniku choroby nowotworowej. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Na warszawskiej Woli w ramach Festiwalu Hipolita i Ludwiki będzie można obejrzeć wystawę poświęconą figurkom Matki Boskiej, których autorką jest Kora. Kolekcjonowanie i malowanie Madonn było dla artystki odskocznią od choroby. Po długiej walce z nowotworem legendarna wokalistka zmarła w lipcu 2018 roku.


"To prastara żeńska bogini. Pramatka, Opiekunka, Przyjaciółka" – tak o matce boskiej wypowiadała się Kora, która latami malowała własne figurki Madonn. Część jej rzeźb trafiła na aukcje charytatywne, część artystka rozdała w prezencie swoim znajomy. Ponad dwadzieścia figurek zostało jednak w jej domu na Roztoczu oraz w mieszkaniach jej synów. Rodzinną kolekcję figur będzie można zobaczyć po raz pierwszy na warszawskiej Woli.

Na pomysł malowania Madonn Kora Jackowska wpadła podczas wizyty zespołu Maanam w Meksyku. Zobaczyła tam, że rzeźby Matki Boskiej nie muszą być wcale tak smutne i poważne, jak te przedstawione w europejskich kościołach. Kolorowe meksykańskie barwy stały się dla piosenkarki inspiracją do tworzenia własnych religijnych figurek – tym razem radosnych.

Mąż artystki Kamil Sipowicz kupował dla żony figurki Matki Boskiej w różnych krajach. Artystka zajmowała się następnie ich malowaniem, a także nadawała im imiona. "Niektóre z nich wielokrotnie przemalowywała, ulepszała. Mama miała niespożytą energię, nienawidziła bezczynności" – wyznał syn wokalistki Szymon Sipowicz.


W 2013 roku u Kory wykryto złośliwy nowotwór. Po pięciu latach walki z chorobą wokalistka zmarła w wieku 67 lat.

Malowane przez wokalistkę Maanamu figurki będzie można zobaczyć w ramach Festiwalu Hipolita i Ludwiki, którego główne wydarzenia odbędą się w niedzielę 26 maja. Ekspozycja "Madonny Kory" będzie otwarta od piątku 24 maja do soboty 8 czerwca w "Otwartej Kolonii”, filii Wolskiego Centrum Kultury. W ramach festiwalu artystycznego wystąpi także m.in. aktorka Stanisława Celińska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
0 0Borys Szyc wspaniały, tylko film słaby. Widziałem "Piłsudskiego" i czuję się znieważony
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców