Takie są efekty polityki "dobrej zmiany" w służbie zdrowia. Onkolodzy rzucili papierami

Kolejny, dramatyczny dowód, jak bardzo niedofinansowana jest onkologia w Polsce.
Kolejny, dramatyczny dowód, jak bardzo niedofinansowana jest onkologia w Polsce. Fot. Anna Kraśko / Agencja Gazeta
O tym, jak potwornie niedofinansowana jest polska onkologia, wiadomo od dawna. Lekarzy jest o wiele za mało. Kolejny dramat pacjentów rozgrywa się w Krakowie. Tam rezygnację złożył kierownik Kliniki Onkologii Klinicznej, dr Marek Ziobro. Była to jego reakcja na narzuconą redukcję etatów. W odpowiedzi na ten krok – z pracy zrezygnowali kolejni specjaliści z tej placówki.


Na Twitterze pojawiło się pismo w związku ze złożeniem rezygnacji z pełnienia funkcji Kierownika Kliniki Onkologii Klinicznej w Krakowie przez doktora Marka Ziobrę, spowodowanej planami redukcji etatów.
Po rezygnacji kierownika wypowiedzenia złożyli kolejni specjaliści. "Pragniemy poinformować, że powyższą decyzję podejmujemy z żalem, jednak mamy nadzieję, że 100-procentowa redukcja etatów lekarzy specjalistów zatrudnionych w Klinice Onkologii Klinicznej poprawi trudną sytuację finansową Instytutu" – napisali lekarze z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, oddział w Krakowie.


"W Polsce w tej chwili trzeba liczyć naprawdę na cud. Onkologia polska właściwie nie istnieje. Co na to Łukasz Szumowski" – skomentowała internautka, która udostępniła post na Twitterze. Post opatrzyła z gorzką ironią hasztagami #PiątkaKaczyńskiego, #PiS i #WielkiWybór, odnosząc się do polityki finansowej partii rządzącej.O tym, że stan onkologii w Polsce jest "cywilizacyjnym nieporozumieniem", otwarcie mówią lekarze. Prof. Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, w wywiadzie dla branżowego Rynku Zdrowia przytoczył zatrważające statystyki.


Okazuje się, że na jednego onkologa w poradniach przypada do 70 pacjentów, a czas, który lekarz może poświęcić pacjentowi, to trzy-cztery minuty.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. Jak czytamy na stronie internetowej głowy państwa, ustawa ma umożliwić "opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej, która – w perspektywie wieloletniej – obejmie wszystkie obszary działań w walce z chorobami nowotworowymi. Jej celem jest obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe, zmniejszenie umieralności z powodu tych chorób oraz poprawę jakości życia chorych i ich rodzin".

Ustawa "obejmie też m.in. rozwój edukacji i kształcenia kadr medycznych oraz badania naukowe, dotyczące innowacyjnych metod leczenia chorób nowotworowych, a także poprawę zarządzania zasobami w obszarze onkologii" – brzmi komunikat.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową