Tusk znów naraził się na zarzuty mieszania się w krajową politykę. Tym razem nie w Polsce

Donald Tusk oskarżany jest o mieszanie się do polityki, tym razem brytyjskiej.
Donald Tusk oskarżany jest o mieszanie się do polityki, tym razem brytyjskiej. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Donald Tusk ostatnio często daje się poznać jako uczestnik życia politycznego w Polsce. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to przedsmak jego walki o prezydenturę w przyszłorocznych wyborach. Z prawej strony sceny politycznej w Polsce padają oskarżenia o polityczne zaangażowanie. Tym razem przyszły nie z Polski.


Dziennikarz z Brukseli Nick Gutteridge zwrócił uwagę na fakt, że Donald Tusk wzywał londyńczyków do głosowania na kandydata Change UK Jacka Rostowskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To nowe ugrupowanie na brytyjskiej scenie politycznej, z ramienia którego kandyduje były minister finansów w rządzie Tuska.

"Wzywam londyńczyków, którzy chcą, aby Wielka Brytania pozostała w UE, żeby na niego głosować" – takie słowa Tuska przytoczył Gutteridge, który przypomina, że Rostowski był wicepremierem w gabinecie Tuska w Polsce. Ocenił to jako nadzwyczajną interwencję.
Ostatnio Donald Tusk był oskarżany o mieszanie się do polskiej polityki jako przewodniczący Rady Europejskiej. Było tak po tym, jak wziął udział w marszu Koalicji Europejskiej, który był kulminacyjnym punktem kampanii wyborczej.

– Słyszę takich lokalnych wodzów: jeden naród, jedno państwo, jedna religia, jeden wódz, że to jest ich melodia. I oni też uczestniczą w tych wyborach europejskich – przestrzegał Donald Tusk, dla którego było to już kolejne wystąpienie w Polsce w krótkim czasie.


Największy oddźwięk wzbudził wykład z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Były premier niby mówił wtedy o słynnej rocznicy, ale raz po raz czynił aluzje do bieżącej polityki.

O przemówieniu było głośno nie tylko ze względu na samego Tuska. Wiele kontrowersji wywołało też wtedy antykościelne wystąpienie Leszka Jażdżewskiego, który zdaniem wielu wyraźnie wyszedł ze swej roli zapowiadającego wykład Tuska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu

CHAOS W SZKOŁACH

POLECAMYPartnerem materiału jest 0 0"Nie ma szans, żeby pójść do toalety". Tak wygląda praca nauczycieli po reformie Zalewskiej
0 0"Poszedłem i się załamałem". Zebrania w szkole pokazują, co jest nie tak z polskim społeczeństwem