To były pierwsze w Polsce pięcioraczki, a ósme na świecie. Na poprawę tego "rekordu" czekano 48 lat

W Krakowie urodziły się pierwsze sześcioraczki w Polsce.
W Krakowie urodziły się pierwsze sześcioraczki w Polsce. Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie w poniedziałek urodziły się pierwsze w Polsce sześcioraczki – cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Są bardzo małe, każde z nich waży około kilograma. Nad nimi, oraz matką czuwa zespół lekarzy. Ale to nie pierwsza, prawie tak liczna ciąża w Polsce.


Pięcio i sześcioraczki są tak wielkim ewenementem, że informacje o nich nie występują w danych Głównego Urzędu Statystycznego. Nie mniej krakowskie sześcioraczki, które urodziły się 20 maja w tamtejszym Szpitalu Uniwersyteckim, już teraz zostały ochrzczone mianem pierwszych w kraju.

W tym samym szpitalu w 2008 roku przyszły na świat pięcioraczki rodziny Szymkiewiczów z Kielc. Ich pięć dziewczynek także wprawiło w zachwyt pół Polski. Niedawno rodzina poinformowała, że oczekuje kolejnego potomka.

Pierwsze pięcioraczki
Ale poród sprzed 11 lat nie był pierwszym porodem pięcioraczków w Polsce. Do tego doszło dokładnie 48 lat temu, czyli 12 maja 1971 r., w Gdańsku. Szczęśliwymi rodzicami byli Rychertowie. Narodziny pięcioraczków były tematem numer 1. wszystkich gazet na Pomorzu przez kolejne kilka tygodni. Mówiono wtedy nie tylko o pierwszych pięcioraczkach w Polsce, ale także o ósmym takim porodzie na świecie.

Pięcioraczki przyszły na świat w Instytucie Położnictwa i Chorób Kobiecych Akademii Medycznej przy ul. Klinicznej. Pierwszy urodził się Adam, po kwadransie Piotr, a następnie Roman, Agnieszka i Ewa. Noworodki ważyły odpowiednio 1780, 1380, 2000, 1810 i 1460 gramów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...