Dramatyczna sytuacja na południu Polski po ulewach. Pod wodą m.in. schronisko dla psów

Podtopienia w Bobrowej na Podkarpaciu. Prognozy dla południa Polski nadal nie są obiecujące.
Podtopienia w Bobrowej na Podkarpaciu. Prognozy dla południa Polski nadal nie są obiecujące. Fot. YouTube.com / @wiolka135
Mateusz Morawiecki poprosił o postawienie w stan gotowości wszystkich służb. Apel premiera ma związek z sytuacją meteorologiczną na południu Polski. Szef rządu zapowiedział, że uda się do miejsc, gdzie mieszkańcy walczą z żywiołem.


– Wiem o sytuacji, która jest coraz bardziej niebezpieczna w woj. małopolskim, podkarpackim i śląskim – mówił Mateusz Morawiecki podczas odprawy z wojewodami w MSWiA.

Spotkanie dotyczyło aktualnej sytuacji meteorologicznej w kraju. Szczególnie trudno jest we wschodniej Małopolsce, gdzie dramatycznie wzrósł poziom wody w rzekach i konieczna była ewakuacja części mieszkańców.

Premier zapowiedział, że na własne oczy chce zobaczyć, jak wygląda sytuacja. "Podjąłem decyzję, że udaję się do wschodniej Małopolski, gdzie mieszkańcy i służby walczą z żywiołem. Nikt z poszkodowanych nie pozostanie bez pomocy. Na bieżąco jestem informowany przez MSWiA i pozostałe służby o sytuacji na miejscu" – zapewnił.

W środę Dąbrowę Tarnowską odwiedziła wicepremier Beata Szydło. – Wszystkie siły, które są potrzebne, będą tutaj skierowane. Jest gotowe wojsko, są gotowi strażacy, będą zasiłki, będzie wszelka pomoc – deklarowała.

Co gorsze, prognoza pogody dla południowej części Polski nie napawa optymizmem – nadal ma intensywnie padać. Ostrzeżenia trzeciego stopnia wydane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa obowiązują w powiatach: buskim i staszowskim (woj. świętokrzyskie), dąbrowskim, Tarnowie i tarnowskim (woj. małopolskie), w powiatach dębickim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, mieleckim, Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim (woj. podkarpackie).


Jak podaje Radio Kraków, prezydent Oświęcimia ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom Soły cały czas przekracza stan ostrzegawczy. Na zdjęciach pokazano też, jak wygląda zalana Dąbrowa Tarnowska.


Z kolei w Wadowicach Dolnych na Podkarpaciu pod wodą znalazło się schronisko dla zwierząt. Wolontariusze apelują w mediach społecznościowych o pomoc w ewakuacji czworonogów i szukają dla nich domów tymczasowych. "Magazyn z karmą pod wodą, psy są wypuszczone a wody przybywa" – czytamy w poście na Facebooku.


Przypomnijmy, że premier Morawiecki wcześniej odwiedził Lubelszczyznę, gdzie w gminie Wojciechów koło Lublina oglądał zniszczenia po trąbie powietrznej. Uszkodzonych zostało tam 120 budynków. W sumie ucierpiały 42 gospodarstwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Olga Bołądź rzuciła wyzwanie koleżankom z branży. Teraz kobiety dołączają do #boladzchallenge
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!