Dramatyczna sytuacja na południu Polski po ulewach. Pod wodą m.in. schronisko dla psów

Podtopienia w Bobrowej na Podkarpaciu. Prognozy dla południa Polski nadal nie są obiecujące.
Podtopienia w Bobrowej na Podkarpaciu. Prognozy dla południa Polski nadal nie są obiecujące. Fot. YouTube.com / @wiolka135
Mateusz Morawiecki poprosił o postawienie w stan gotowości wszystkich służb. Apel premiera ma związek z sytuacją meteorologiczną na południu Polski. Szef rządu zapowiedział, że uda się do miejsc, gdzie mieszkańcy walczą z żywiołem.


– Wiem o sytuacji, która jest coraz bardziej niebezpieczna w woj. małopolskim, podkarpackim i śląskim – mówił Mateusz Morawiecki podczas odprawy z wojewodami w MSWiA.

Spotkanie dotyczyło aktualnej sytuacji meteorologicznej w kraju. Szczególnie trudno jest we wschodniej Małopolsce, gdzie dramatycznie wzrósł poziom wody w rzekach i konieczna była ewakuacja części mieszkańców.


Premier zapowiedział, że na własne oczy chce zobaczyć, jak wygląda sytuacja. "Podjąłem decyzję, że udaję się do wschodniej Małopolski, gdzie mieszkańcy i służby walczą z żywiołem. Nikt z poszkodowanych nie pozostanie bez pomocy. Na bieżąco jestem informowany przez MSWiA i pozostałe służby o sytuacji na miejscu" – zapewnił.


W środę Dąbrowę Tarnowską odwiedziła wicepremier Beata Szydło. – Wszystkie siły, które są potrzebne, będą tutaj skierowane. Jest gotowe wojsko, są gotowi strażacy, będą zasiłki, będzie wszelka pomoc – deklarowała.

Co gorsze, prognoza pogody dla południowej części Polski nie napawa optymizmem – nadal ma intensywnie padać. Ostrzeżenia trzeciego stopnia wydane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa obowiązują w powiatach: buskim i staszowskim (woj. świętokrzyskie), dąbrowskim, Tarnowie i tarnowskim (woj. małopolskie), w powiatach dębickim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, mieleckim, Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim (woj. podkarpackie).


Jak podaje Radio Kraków, prezydent Oświęcimia ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom Soły cały czas przekracza stan ostrzegawczy. Na zdjęciach pokazano też, jak wygląda zalana Dąbrowa Tarnowska.


Z kolei w Wadowicach Dolnych na Podkarpaciu pod wodą znalazło się schronisko dla zwierząt. Wolontariusze apelują w mediach społecznościowych o pomoc w ewakuacji czworonogów i szukają dla nich domów tymczasowych. "Magazyn z karmą pod wodą, psy są wypuszczone a wody przybywa" – czytamy w poście na Facebooku.


Przypomnijmy, że premier Morawiecki wcześniej odwiedził Lubelszczyznę, gdzie w gminie Wojciechów koło Lublina oglądał zniszczenia po trąbie powietrznej. Uszkodzonych zostało tam 120 budynków. W sumie ucierpiały 42 gospodarstwa.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
0 0Borys Szyc wspaniały, tylko film słaby. Widziałem "Piłsudskiego" i czuję się znieważony
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców