Konfederacja wysyła trzy osoby do Brukseli. Wiadomo, kto na nią głosował

Europarlamentarzyści z Konfederacji
Europarlamentarzyści z Konfederacji Fot. Dawid Zuchowicz / AG
Konfederacja Korwin Kukiz Narodowcy zdobyła trzy mandaty w Parlamencie Europejskim – wskazuje sondaż exit poll. Kto w takim układzie jedzie do Brukseli?


Konfederacja zajęła czwarte miejsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z sondażu exit poll IPSOS dla TVN, TVP i Polsat wynika, że koalicja Korwin Braun Liroy Narodowcy zdobyła 6,1 proc. głosów.

– To sukces biorąc pod uwagę to jak traktowały nas media! Walczyliśmy przeciwko dwóm największym telewizjom, mieliśmy tylko Internet – biorąc to pod uwagę osiągnęliśmy wielki sukces! – komentował Janusz Korwin-Mikke.

Kto zdobył mandat europarlamentarzysty? Póki co pewniakiem jest Jacek Wilk, startujący z okręgu śląskiego. W sumie Konfederacja ma trzy mandaty. Wiadomo też, że do Brukseli nie pojadą m.in. Janusz Korwin-Mikke, Piotr Liroy-Marzec i Konrad Berkowicz.

Na Konfederację głosowali młodzi; według IPSOS, wśród osób między 18 a 29 lat zebrała 18,5 proc. ogółu głosów. W tej grupie wyprzedziły ją Prawo i Sprawiedliwość (28,4 proc.) i Koalicja Europejska (27,3 proc.).

Poparcie dla Konfederacji maleje wraz z wiekiem: w przedziale 30-39 lat zdobyła 8,9 proc. ogółu głosów, 40-49 lat - 4,8 proc., 50-59 lat - 3,3 proc., a w grupie 60 i więcej lat - 2,4 proc

Aktualizacja: Po przeliczeniu 95 proc. głosów PKW podała, że sondażowe wyniki jednak się tutaj nie sprawdziły i Konfederacja jest po progiem wyborczym. Tym samym nie wyśle żadnego przedstawiciela do PE.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu

CHAOS W SZKOŁACH

POLECAMYPartnerem materiału jest 0 0"Nie ma szans, żeby pójść do toalety". Tak wygląda praca nauczycieli po reformie Zalewskiej
0 0"Poszedłem i się załamałem". Zebrania w szkole pokazują, co jest nie tak z polskim społeczeństwem