Znane nazwisko mandatu nie daje. Oto najwięksi przegrani wyborów do Europarlamentu

Ryszard Czarnecki i Michał Boni nie mogą być pewni swoich mandatów w PE.
Ryszard Czarnecki i Michał Boni nie mogą być pewni swoich mandatów w PE. Fot. Dawid Żuchowicz/ Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. Przyszedł teraz czas na podsumowania i pierwsze przymiarki do mandatów w Europarlamencie. Okazuje się, że wielu kandydatów, pomimo dobrych miejsc i znanych nazwisk, nie dostanie się do Brukseli.


W Koalicji Europejskiej kilkoro kandydatów, którzy liczyli pewnie na mandat w Brukseli, będzie musiało obejść się smakiem. Na pierwszy ogień idą obecni dotychczasowi europosłowie.

Swojego miejsca w Parlamencie Europejskim na pewno nie mogą być pewni Bogusław Liberadzki, wiceszef PE, polityk SLD oraz Janusz Lewandowski, wieloletni eurodeputowany z ramienia PO i "jedynka" KE na Pomorzu. Na pewno wiemy też, że do PE nie dostali się Dariusz Rosati, "dwójka" w okręgu nr 5 i Michał Boni, "piątka" w Warszawie, wieloletni posłowie w Brukseli.

Znane nazwiska w polskiej polityce także nie przekładają się na mandaty w wyborach. Ze strony Koalicji Europejskiej przekonali się o tym Jarosław Wałęsa, Krzysztof Brejza, Andrzej Halicki, Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Joanna Mucha.

W PiS podobnie...
Jednym z największych zaskoczeń jest niepewna sytuacja Ryszarda Czarneckiego, dyżurnego "polityka medialnego" Prawa i Sprawiedliwości, wieloletniego eurodeputowanego tej partii.

Ale to nie jedyny europarlamentarzysta z list PiS, który może nie utrzymać swojego mandatu. Jego los może podzielić Tadeusz Cymański, Wojciech Kossakowski i Anna Fotyga. Ta ostatnia zajmowała pierwsze miejsce na liście na Pomorzu.

Niektóre znane nazwiska polityków PiS także nie pomogły w wygranej i nie przełożyły się na mandaty do PE. Wśród nich wymienić należy przede wszystkich Elżbietę Rafalską, która na pewno nie przeniesie się do Brukseli, ale także Zbigniewa Gryglasa, Joannę Kopcińską i Arkadiusza Mularczyka. 

Aktualizacja:

W poniedziałkowe popołudnie PKW podała już ostateczne wyniki wyborów. Oficjalną listę nowych europosłów znajdziecie tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach