Znane nazwisko mandatu nie daje. Oto najwięksi przegrani wyborów do Europarlamentu

Ryszard Czarnecki i Michał Boni nie mogą być pewni swoich mandatów w PE.
Ryszard Czarnecki i Michał Boni nie mogą być pewni swoich mandatów w PE. Fot. Dawid Żuchowicz/ Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. Przyszedł teraz czas na podsumowania i pierwsze przymiarki do mandatów w Europarlamencie. Okazuje się, że wielu kandydatów, pomimo dobrych miejsc i znanych nazwisk, nie dostanie się do Brukseli.


W Koalicji Europejskiej kilkoro kandydatów, którzy liczyli pewnie na mandat w Brukseli, będzie musiało obejść się smakiem. Na pierwszy ogień idą obecni dotychczasowi europosłowie.

Swojego miejsca w Parlamencie Europejskim na pewno nie mogą być pewni Bogusław Liberadzki, wiceszef PE, polityk SLD oraz Janusz Lewandowski, wieloletni eurodeputowany z ramienia PO i "jedynka" KE na Pomorzu. Na pewno wiemy też, że do PE nie dostali się Dariusz Rosati, "dwójka" w okręgu nr 5 i Michał Boni, "piątka" w Warszawie, wieloletni posłowie w Brukseli.

Znane nazwiska w polskiej polityce także nie przekładają się na mandaty w wyborach. Ze strony Koalicji Europejskiej przekonali się o tym Jarosław Wałęsa, Krzysztof Brejza, Andrzej Halicki, Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Joanna Mucha.

W PiS podobnie...
Jednym z największych zaskoczeń jest niepewna sytuacja Ryszarda Czarneckiego, dyżurnego "polityka medialnego" Prawa i Sprawiedliwości, wieloletniego eurodeputowanego tej partii.

Ale to nie jedyny europarlamentarzysta z list PiS, który może nie utrzymać swojego mandatu. Jego los może podzielić Tadeusz Cymański, Wojciech Kossakowski i Anna Fotyga. Ta ostatnia zajmowała pierwsze miejsce na liście na Pomorzu.

Niektóre znane nazwiska polityków PiS także nie pomogły w wygranej i nie przełożyły się na mandaty do PE. Wśród nich wymienić należy przede wszystkich Elżbietę Rafalską, która na pewno nie przeniesie się do Brukseli, ale także Zbigniewa Gryglasa, Joannę Kopcińską i Arkadiusza Mularczyka. 

Aktualizacja:

W poniedziałkowe popołudnie PKW podała już ostateczne wyniki wyborów. Oficjalną listę nowych europosłów znajdziecie tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"