Afrykańskie kleszcze pojawiły się w Europie. Zagrożenie może dotrzeć również do Polski

Afrykańskie kleszcze pojawiły się w niemieckich hodowlach zwierzęcych.
Afrykańskie kleszcze pojawiły się w niemieckich hodowlach zwierzęcych. źródło: Wikipedia / Alan R Walker
Kleszcze giganty przedostały się na europejski kontynent prawdopodobnie przez wędrowne ptaki, które zimę spędzają w Afryce, a na lato wracają do nas. Ich pojawienie się może być wynikiem zeszłorocznej fali upałów. Groźne pajęczaki mogą dotrzeć w każdej chwili do Polski.


Afrykańska odmiana kleszczy z rodzaju Hyalomma charakteryzuje się tym, że są one niemalże pięciokrotnie większe od zwykłych pajęczaków, które można spotkać w Polsce. Ich ciała mogą mierzyć nawet 2 cm długości. Dodatkowo charakteryzują się obrączką i podłużnymi paskami na odnóżach krocznych.

Obecność kleszczy zaobserwowano jak dotąd w hodowlach zwierzęcych na terenie Niemiec. Naukowcy odkryli, że w jednym z badanych przez nich okazów wykazano obecność patogenu odpowiadającego za gorączkę kleszczową. Tropikalne kleszcze mogą również przenosić drobnoustroje powodujące śmiertelne choroby oraz wywoływać zakaźną gorączkę krwotoczno kongijsko-krymską.

Mimo, że na chwilę obecną nie było w Europie jeszcze żadnego przypadku zachorowań związanych z ukąszeniem kleszcza z rodzaju Hyalomma, to ich możliwej plagi nie można bagatelizować. Kleszcze te mogą dotrzeć lada moment do Polski.

Tak jak w przypadku każdego kleszcza, po ukąszeniu najlepiej jest skontaktować się z lekarzem. Pajęczaka można usunąć samemu przy użyciu pęsety, jednak należy wtedy przekazać go na badania do laboratorium.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki