Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową

Zmieniając ubezpieczyciela można obniżyć wysokość składki. Aby tego dokonać, trzeba jednak poczekać na odpowiedni moment
Zmieniając ubezpieczyciela można obniżyć wysokość składki. Aby tego dokonać, trzeba jednak poczekać na odpowiedni moment Fot. unsplash.com / chuttersnap
Moment opłacania składki ubezpieczeniowej nie należy do najprzyjemniejszych - tym bardziej, jeśli po czasie okazuje się, że wybrane przez nas towarzystwo wcale nie proponuje najbardziej korzystnych warunków. W takiej sytuacji zmiana ubezpieczyciela wydaje się decyzją uzasadnioną. Pytanie, czy przechodzenie takiego procesu jest warte zachodu, a przede wszystkim, czy rzeczywiście zapewni nam oszczędności?


Kiedy można zmienić ubezpieczyciela OC?
W trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej nie mamy dużego pola manewru. Jeśli nie występują inne okoliczności uzasadniające zerwanie umowy, musimy poczekać, aż upłynie okres jej obowiązywania.

Wyjątkami są dwie sytuacje: jeśli kupujemy samochód i chcemy zmienić umowę zawartą przez poprzedniego właściciela oraz gdy posiadamy dwie umowy i chcemy anulować tę, która została przedłużona automatycznie.

Jak długo obowiązuje ubezpieczenie OC i kiedy można je wypowiedzieć?
Umowa ubezpieczenia samochodu zawierana jest na 12 miesięcy. Kiedy zbliża się koniec tego terminu można zacząć rozglądać się za korzystniejszą ofertą. Wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej należy dostarczyć do towarzystwa co najmniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania umowy.


Jeśli chcemy zmienić polisę zawartą przez poprzedniego właściciela, pismo o rezygnacji z usług danego towarzystwa możemy dostarczyć w dowolnym momencie. Podobnie sprawa ma się w przypadku “podwójnego” ubezpieczenia.

“Podwójna polisa” - skąd ten problem?
Posiadaczem dwóch polis OC może stać się ten, kto zapomni, że przedłużenie ubezpieczenia samochodu dokonuje się automatycznie. Jeśli nie złożymy pisemnego wypowiedzenia, przez kolejne 12 miesięcy będziemy klientami poprzedniego towarzystwa.


W przypadku, gdy z końcem obowiązywania umowy w jednym towarzystwie zgłosimy się do innego ubezpieczyciela i z nim podpiszemy kolejną umowę, umowę numer jeden możemy wypowiedzieć. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku uregulowania tej części składki, która została naliczona za okres obowiązywania obu umów.


Wypowiedzenie umowy OC - co powinno zawierać?
Dokument wypowiedzenia umowy można znaleźć na stronie ubezpieczyciela. Dokument można dostarczyć drogą tradycyjną, czyli złożyć u agenta, lub wysłać pocztą. Jeśli wypowiedzenie wysyłamy mailem, musimy załączyć w nim skan fizycznego dokumentu, na którym widnieje nasz odręczny podpis.

Dane, jakie muszą znaleźć się na wypowiedzeniu umowy OC, to imiona i nazwiska właścicieli auta, marka, model, numer rejestracyjny oraz VIN pojazdu oraz numer polisy i nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego.

Należy pamiętać, aby transfer pomiędzy ubezpieczycielami odpowiednio skoordynować: pomiędzy okresami obowiązywania kolejnych umów nie może być przerwy.

A co ze zniżkami?
Zniżki za bezszkodową jazdę są przypisane do kierowcy więc przechodząc z jednego towarzystwa do drugiego nadal będziemy mieć do nich prawo. Zmienić się może jednak wysokość stawki, jaką dany ubezpieczyciel nagradza kierowców za bezszkodową jazdę. Jest to kwestia, którą przed wypowiedzeniem umowy również należy mieć na uwadze.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

NA WŁASNE OCZY 0 0"Ludzie wychodzą na balkony i tłuką w garnki". Polka z Barcelony opowiada, co się tam dzieje
WARTO WIEDZIEĆ 0 0"Tykająca bomba". Kurdowie pilnowali obozów dla bojowników ISIS i ich rodzin. Oto co się tam dzieje
POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie