Wzór ma tylko cieszyć oczy, ale już płytki na tej kamienicy pełnią bardzo praktyczną funkcję

Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro.
Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro. Fot. na:Temat
Kamienica Otto Wagnera jest jedną z wielu secesyjnych budowli, które zachwycają kolorem i złoconymi detalami. Na budynek zlokalizowany nieopodal wiedeńskiego targowiska Naschmarkt, warto jednak zwrócić szczególna uwagę.


Majolica House, bo tak potocznie nazywa się dom przy Linke Wienzeile 40, to przykład na to, że sztuka użytkowa może jednocześnie pełnić funkcję pragmatyczną.

Na pierwszy rzut oka, upstrzona kwiatowymi wzorami fasada jest niczym więcej, jak pracochłonną realizacją artystycznej wizji czołowego przedstawiciela Art Nouveau.

Wagner wychodził jednak z założenia, że nawet piękne przedmioty lub budynki powinny przede wszystkim spełniać swoją funkcję. Dlatego też zamiast malować bezpośrednio na tynku, kazał kamienicę swojego projektu okleić ceramicznymi, lakierowanymi płytkami - tak, aby utrzymanie jej w czystości stało się łatwiejsze.

Majolika, od której wzięła swoją nazwę kamienica, to potoczna nazwa ceramiki pokrytej ołowiowo-cynową polewą. Ten szczególny rodzaj fajansu po raz pierwszy zaczęto produkować we Włoszech w XIV wieku.

#Huawei #P30Pro #FotografiaNaNowo

Partnerem artykułu jest Huawei.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"![/b] Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"! Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

[b]Jego firma zatrudnia obywateli różnych państw członkowskich UE.[/b] "Z obecności w Unii mamy wiele korzyści"[/b]
Komisja Europejska

Jego firma zatrudnia obywateli różnych państw członkowskich UE. "Z obecności w Unii mamy wiele korzyści"