Nie poznajesz? Pierwowzór tego budynku kojarzy cały świat. Dla USA to miejsce szczególne

Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro.
Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro. Fot. na:Temat
W miejscu dwóch ikonicznych wież, dzisiaj stoi tylko jedna. Tylko i aż, bo budowa w miejscu, w którym kilkanaście lata temu, we wrześniu, doszło do najgłośniejszego ataku terrorystycznego w historii, nie należała do łatwych. One World Trade Centre zostało oddane do użytku w 2014 roku. Czy od tego czasu zdołało wpisać się w nowojorski krajobraz?


Budowa 1 WTC rozpoczęła się w kwietniu 2006 roku. Koszt inwestycji przekroczył 3,9 mld dolarów. Autorem pierwotnej koncepcji architektonicznej był Daniel Libeskind. Późniejsze poprawki wprowadzał David Childes.

Projekt był szeroko krytykowany. Projektantom zarzucano, że bryła nie wpisuje się w charakter Dolnego Manhattanu. Wytykano również fakt, że zamiast spełniać funkcję publiczną, 1 WTC stał się zwykłym biurowcem.

Całkowita wysokość wieżowca to 541 metrów. Budynek ma 105 kondygnacji, z czego biura mieszczą się na 82 z nich. Kto pracuje w nowym World Trade Centre? 240 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej zajmują głównie firmy z sektora nowych technologii. Liczba osób, które pracują w "nowym" World Trade Centre sięga 8 tysięcy.

"Wieża Wolności"(Freedom Tower) jest pierwszą z kompleksu czterech budynków, które docelowo zajmą miejsce po zniszczonych w 2001 roku budynkach.

1 WTC jest obecnie najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej.

#Huawei #P30Pro #FotografiaNaNowo

Partnerem artykułu jest Huawei.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...